Přichází čas druhého bydlení v rekreačních brownfieldech?

Zdánlivý protimluv rekreačního bydlení a brownfieldu, tedy rezidenční výstavby umístěné v městské dlouhodobě nevyužívané a zanedbané lokalitě bývalých továren, skladů a jiných industriálních objektů, má své opodstatnění. Tak to ukázala diskuse Stavebního fóra, která se 3. června konala v prostorách Jihočeské hospodářské komory v Českých Budějovicích.

Námětem fóra byl sice , významná část diskuse se však točila kolem cestovního ruchu a rekreačního bydlení, protože tak je i tento kraj většinou dlouhodobě vnímán. Jedním z předpokladů jeho rozvoje, jak se vyjádřil Jaromír Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu, je pak potřeba „chápat cestovní ruch jako hospodářské odvětví, které pomáhá významně rozvoji regionu. Podle něj je Jihočeský kraj „na jedné třetině využití svého obrovského potenciálu, který pomáhá rozvíjet i víkendové bydlení.“

Jak je to s cenami?

Především je třeba říci, že i v tomto regionu je to podobné jako i jinde v republice, ovšem v rozdílných cenových relacích. Tak jen pro představu pár zajímavých čísel, jak je uvedl Jan Kohoutek, manažer v oddělení nemovitostí Deloitte Advisory. Zatímco v celé ČR stouply v období od 4.čtvrtletí 2015 do 4. čtvrtletí 2020 průměrné transakční ceny nemovitostí o 77 %, v Jihočeském kraji to bylo z 28 900 Kč/m2 na 47 300 Kč/m2, tedy „jen“ o 64 %. 

Pokud se týká nového bydlení, pak u Prahy je to 123 400 Kč/m2, v Brně 96 000 Kč/m2, zatímco v Českých Budějovicích pouze 67 700 Kč za metr čtvereční bytové plochy. V okresních městech se ceny blíží těm „budějickým“, nejvíce v Písku, což je ovlivněno tím, že je vzdálen jen hodinu cesty od Prahy.

Lipno Port

A nakonec pro porovnání průměrné nabídkové ceny bytů v atraktivních rekreačních oblastech zaznamenané v období od 1.10.2020 do 1.4.2021. Nejdráž se nabízely apartmány v mondénních Krkonoších, ve Špindlerově mlýně za 141 315 Kč za metr čtvereční, v Peci pod Sněžkou za 130 133 Kč/m2. V oblibě pak stoupají díky rychlé dopravní dostupnosti Krušné hory, což je znát i na cenách. V Loučné pod Klínovcem se průměrná nabídková cena vyšplhala na 84 317 Kč/m2. Na chvostu je zatím se svými 73 172 Kč/m2 Lipno nad Vltavou. 

Čísla ukazují, že pořídit si jakékoliv bydlení v Jihočeském kraji, a to také i to rekreační, může být o poznání výhodnější než jinde v České republice. 

Na „samotě“ u lesa, nebo na promenádě u vody?

Obecně se dá říci, že vývoj bytového trhu v Jihočeském kraji kopíruje celostátní trendy, jen ovšem na té nižší cenové úrovni. Také tady rostou ceny z toho důvodu, že převažuje poptávka nad nabídkou a jak uvedl Marek Cvetkov, ředitel Regionálního korporátního centra České spořitelny, „70 až 80 % bytů je prodáno dříve, než se kopne do země.“ A vedle těch, kteří si chtějí i díky výhodnějším hypotečním podmínkám zajistit vlastní bydlení, roste i počet těch, co si pořizují nemovitost jako investici, tedy bezpečné uložení peněz v neklidných časech Covidu, nebo druhé bydlení, protože Covid a home office digitálního věku mění životní styl. 

Lakeside Village

Rekreační charakter Jihočeského kraje plného rybníků, jezer, hlubokých lesů a historických památek láká v době Covidu natolik, že jak řekl na fóru Matěj Kratochvíl, generální ředitel skupiny CONDUCO, „poprvé jsme zažili „krizi“, kdy se cena „druhého bydlení“ nepropadla, ale naopak vzrostla.“ Hlavní příčinou zvýšeného zájmu je podle něj fakt, že „lidé při Covidu objevili destinace, kde dlouho nebyli a uvědomili si, že v místech, kde funguje turistický ruch se zvyšuje nabídka služeb a investic do infrastruktury.“ 

A to vše v prostředí, které pro „second house“ nabízí nefalšovanou přírodu, klid, široké možnosti relaxace, zkrátka „trávení volného času ve zdravém prostředí.“ Podle Jaromíra Poláška jsou to přitom lokality dvojího druhu. Ty první, jako jsou nebo v jižních Čechách Lipno, poskytují víc společenského života a větší možnosti aktivního odpočinku, ty druhé, stranou civilizace, vyhledávají lidé, kteří upřednostňují především klid. Zjednodušeně řečeno: můžete si vybrat z bydlení na „samotě u lesa“, a na Šumavě je takových míst nespočet, nebo s „promenádou u vody“, což platí zatím zejména o Lipně.

Molo Lipno Resort

Moře příležitostí v rekreačních brownfieldech

Vyjádřil se tak Matěj Kratochvíl, když řekl, že „příhraniční oblasti jsou vlastně brownfieldem.“ Podle jeho názoru se totiž brownfield běžně chápe jako zdevastované území zůstávající uprostřed města po tovární výrobě, málokdy se však diskutuje o tom, že to může být i lokalita jiného druhu, kde se zastavil život. Takovým příkladem je Lipno nad Vltavou, které je jednou z mála příhraničních obcí, kde už lidé z této oblasti neodcházejí, ale naopak každoročně lidé přibývají. 

Rozhodující úlohu v tomto trendu hrají projekty apartmánového bydlení jako je kupříkladu jejich projekt Lipno Port u břehu Lipenské přehrady. Dva domy projektu byly vyprodané už v okamžiku předprodeje, třetí si developerská společnost Conduco ponechala k pronájmu o ověřila si tak jako investor, že při roční průměrné obsazenosti okolo 65 % může svým klientům nabídnout zisk z provozu zhruba 30 %. Návratnost kapitálu je tak 10-15 let. Obrovský zájem vyvolal pokračování projektu druhou etapou. 

Lipno Port

Na březích Lipna se však realizují další projekty, jako například nebo Lakeside  Village a další. V létě se nabízejí možnosti relaxace u vody včetně mnoha vodních sportů, v okolí jsou k dispozici pěší a cyklistické stezky, v zimě sjezdovky na české i rakouské straně, běžkařské trasy a na zamrzlém Lipně se dá i bruslit. O dalších aktivitách jako je tenis, golf, paddleboarding nebo rybaření nemluvě. Zkrátka u Lipna sezóna nikdy nekončí a celoroční provoz dává příležitost zaměstnání místním po celý rok. Brownfield se stává díky rozvoji doprovodných služeb atraktivním místem pro život.

K budoucí dokonalosti ještě leccos chybí. Zatím trvá cesta z Prahy do Lipna 2 a půl hodiny, protože pořád není dostavěna dálnice D3, zrychlit by se však měl železniční koridor do Českých Budějovic a od roku 2024 by měl jezdit na Lipno přímý vlak z Budějovic bez přestupu z Rybníka. 

Molo Lipno Resort

Podle Jaromíra Poláška, ředitele Jihočeské centrály cestovního ruchu, přichází na jeho stůl čím dál tím větší poptávka po apartmánech. Podle jeho slov „vrhli díky tomu jihočeští developeři na trh i přes pandemii větší množství rezidenčních projektů, protože jak oni, tak i jejich klienti soudí, že Jihočeský kraj je dobré místo k žití.“
 

Novinky

Michelské údolí

Čech & syn Stavební společnost – Rezidenční projekt v Michli spojuje moderní architekturu s výhodami městského života a klidem přírody. Nabízí komfortní bydlení v prostorných bytech s promyšlenými dispozicemi, zasazených do zeleného prostředí s vynikající dostupností do centra Prahy. Projekt bude realizován ve dvou fázích. V první etapě vznikne moderní bytový dům s 16 jednotkami různých […]

centrum nova palmovka

Centrum Nová Palmovka

Dokončení Centra Nová Palmovka jako nového sídla pro evropskou vesmírnou agenturu EUSPA vyjde na přibližně 2,9 miliardy korun včetně DPH. Pražští radní v pondělí schválili stavební společnost Geosan Group jako vítěze tendru na tuto zakázku. Jejich nabídka sice převýšila původní očekávání magistrátu o půl miliardy korun, ale konkurenční nabídky byly ještě vyšší, například společnost Gemo […]

NOVÝ VÁCLAVÁK

Diskusní fórum s kulturním programem aneb „Jaký bude nový Václavák?“Čtvrtek 10. října 2024 14.00–⁠⁠⁠⁠⁠22.00 hodin.Václavské náměstí (dolní část) vstup zdarma. Akci organizuje hlavní město Praha Program 14:00 Jaký bude nový Václavák?  Prezentace návrhu od Jakub Cigler ArchitektiAutoři vítězného návrhu ze studia Jakub Cigler Architekti představí novou podobu Václavského náměstí včetně příslušných vizualizací, které se budou […]

Ceny bytů

Ceny bytů

Ceny bytů rostou třetí čtvrtletí v řadě Článek Magdaleny Maňákové. Ve druhém čtvrtletí roku 2024 pokračoval růst cen prodaných bytů v České republice. Nejvýraznější růst zaznamenaly Plzeňský a Pardubický kraj, zatímco k poklesu došlo pouze v Jihočeském a Karlovarském kraji, jak uvádí aktuální žebříček Deloitte Real Index. Po období poklesu ceny bytů rostou již třetí […]

Klecanská alej

Developerská společnost CREDITAS Real Estate zahájila předprodej nového rezidenčního projektu Klecanská alej. Tento moderní projekt nabízí 37 bytových jednotek, 16 řadových domů, 8 rodinných domů a 7 vil v atraktivní lokalitě Klecan s perfektní dopravní dostupností do Prahy. Jeho dokončení je plánováno na konec roku 2026. V projektu Klecanská alej najdou zájemci čtyři různé typy nemovitostí. Samostatně […]

Největší bytový dům ze dřeva

Největší bytový dům ze dřeva v ČR vstupuje na trh, vyroste v Radlicích a nabídne vysoký standard udržitelnosti Skanska uvádí do prodeje bytový dům Dřevák, který se má stát se 76 byty doposud největším bytovým domem ze dřeva v České republice. Na brownfieldu v pražských Radlicích vyroste v rámci jednofázového projektu D.O.K s předpokládaným zahájením výstavby v první polovině roku […]

3D půdorysy a vizualizace nemovitostí

Vytvoření 3D půdorysu nemovitosti může být velmi užitečné pro prezentace, prodeje nemovitostí, architektonické návrhy nebo interiérový design. Můžete použít specializovaný software nebo online nástroje, které umožňují snadné modelování a vizualizaci prostoru. VR-Expert.cz nabízí různé služby v oblasti virtuální reality, rozšířené reality a dalších digitálních technologií. Pokud máte zájem o 3D půdorysy, mohou poskytovat také řešení […]

Odhad ceny nemovitosti ZDARMA

Odhad.cz je online platforma, která nabízí bezplatný odhad ceny nemovitosti. Tento nástroj je velmi užitečný pro všechny, kdo zvažují prodej nebo nákup nemovitosti, nebo prostě jen chtějí mít přehled o aktuální hodnotě svého bydlení. Jak odhad funguje? Výhody bezplatného odhadu na Odhad.cz: Omezení bezplatného odhadu: Kdy využít bezplatný odhad na Odhad.cz? Kdy je lepší oslovit […]

Přidat komentář