Výrazný růst cen nových bytů z posledních let letos zásadně zpomalí. Letošní rok bude na rezidenčním trhu spíše ve znamení stagnace či jen pomalého růstu maximálně do tří procent, prognózuje RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL, a. s., ve svém komentáři.
A dále pokračuje: Bytů se sice staví stále málo, ale poptávka klesla kvůli restrikcemi svázanému hypotečnímu trhu. Kvůli nekoncepčním zásahům České národní banky (ČNB) se počet sjednaných hypoték loni propadl o třetinu, což se projevilo i na prodeji nemovitostí.
Je nicméně nutné rozdělit nové byty na dvě cenové kategorie. Projekty s byty, jejichž průměrná cena přesahuje 120 tisíc korun za metr čtvereční, už narazily na svůj cenový strop a nemyslím si, že by tam byl ještě prostor na nějaké zdražení. Cenový růst kolem pěti procent očekávám pouze u bytů s průměrnou cenou kolem 85 tisíc korun za metr čtvereční. Těch je však na trhu jen malé procento, jedním z takových projektů s cenou výrazně pod celopražským průměrem je například náš projekt Ekorezidence Hodkovičky.
Výrazný vliv na růst cen nových bytů měl enormní nárůst cen stavebních materiálů a prací, které skokově vzrostly. V posledních měsících ale začaly stagnovat a myslím si, že na jejich další zdražení už není prostor.
Hlavním tahounem cen nových bytů bude jejich přetrvávající nedostatek způsobený zastaralým a neaktualizovaným územním plánem a zablokovaným povolováním nových staveb. Tyto dvě zásadní překážky přirozeného rozvoje se bohužel nepodaří vyřešit ani v letošním roce.
Růst cen nových bytů potáhne vzhůru také výši nájemného. To kopíruje změny cen bytů většinou se zpožděním kolem tři čtvrtě roku až jednoho roku. I letos proto očekávám další nárůst nájmů o několik procent. I při současném růstu cen nemovitostí však platí takzvané Korcovo pravidlo, které říká, že u bytů, které mají plochu do 50 metrů čtverečních, by měla cena bytu (včetně daně) představovat maximálně 20násobek ročního nájemného v dané oblasti, uzavírá svůj komentář Evžen Korec.