Navrhuje RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s. Svůj názor dále zdůvodňuje ve svém komentáři, když píše: Daň z nemovitosti je jednou z nejviditelnějších nespravedlností českého daňového systému. Majitel nemovitosti, který si ji koupil ze svého velmi vysoce zdaněného příjmu a často zaplatil též daň z nabytí nemovitých věcí, musí každoročně odvádět určitý obnos jen za to, že nemovitost vlastní. Jedná se tak o ukázkový příklad vícenásobného zdanění, které navíc nemá příliš velké opodstatnění. Pro veřejné rozpočty tato daň představuje jen zlomek příjmů, velkou část navíc spolknou náklady s jejím výběrem. Opakovaně a dlouhodobě proto apeluji na to, aby se tato zbytečná daň zcela zrušila.
Bohužel spíše se dočkáme pravého opaku, tedy jejího dalšího zvyšování. Tyto peníze totiž jdou přímo do rozpočtu obce, na jejímž území se daná nemovitost nachází. Radnice navíc mohou její výši samy ovlivňovat a zvyšovat si tak vlastní příjmy, což nezřídka také dělají. Každoročně místní koeficient využívaný k výpočtu této daně zvýší zhruba desetina měst a obcí.
Dlouhodobě se o to snaží také starostové pražských městských částí, kteří v tomto smyslu už několik let tlačí na vedení magistrátu. To jediné může koeficient měnit. Zatímco dříve byly tyto hlasy často nevyslyšeny, nyní by mohly padnout na úrodnou půdu. Týdeník Respekt napsal, že by se daň z nemovitosti v Praze mohla zvýšit na dvojnásobek. Ale prý až po blížících se eurovolbách.
Pojďme hned na začátku debaty o zvyšování daní nastolit opačný návrh – daň z nemovitosti zrušme. Kromě toho, že jde fakticky o mnohonásobné zdanění, nemá její výběr žádný velký smysl. Představuje jen zlomek příjmů obcí, navíc stát má s jejím výběrem obrovské stamilionové náklady. A těch zbytečných úředníků! Nechci ani počítat, kolik lidí se kvůli tomu zaměstnává – jen to posílání složenek s aktuální částkou. Daň z nemovitosti také obtěžuje stovky tisíc domácností, které musí každým rokem zjišťovat, kolik mají vlastně platit.
Systém této daně je netransparentní, protože se může každý rok měnit podle libovůle místní radnice. Například mám větší výdaje a potřebuju je pokrýt, tak zvýším daň a oberu majitele domů. Naopak blíží se volby a chci získat lidi na svou stranu? Není nic lepšího, než na poslední rok daň snížit. I když pravda, k druhé situaci dochází přece jen o poznání méně. Mnohem častěji končí vybrané peníze utopené v nesmyslných předražených projektech, uzavírá své zdůvodnění Evžen Korec.