Českému stavebnictví se loni dařilo, a nic na tom nezměnil ani listopadový mírný pokles. Stavební produkce v listopadu podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) reálně meziročně klesla o 1,3 procenta. Jedinou vadou na kráse zůstává stav bytové výstavby, která je stále nedostačující. V podstatě až v jedenáctém měsíci do statistiky výrazněji promluvilo hlavní město, kde stavební firmy podle ČSÚ v listopadu zahájily stavbu hned 531 bytů v bytových domech. Výrazně tak vylepšily říjnovou statistiku, podle níž se v Praze nezačal stavět ani jeden nový byt v rezidenčním projektu, konstatuje ve svém pravidelném komentáři RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
A dále píše: Od ledna do listopadu loňského roku se tak v Praze začalo v bytových domech stavět 2194 bytů. I pokud pomineme zkreslení způsobené započítáním velkého projektu v Modřanech s 800 byty, kde investor začal stavět jen zhruba první třetinu, ale statistici ho započítávají celý, je toto číslo hrozivé. V porovnání s rokem 2015 se bytová výstavba propadla takřka na polovinu, přestože zájem o nové byty v minulých letech naopak rostl.
Extrémní nedostatek nových bytů na trhu se tak prohlubuje, což dokládá i druhá statistika sledující dokončené byty. Podle ní se v hlavním městě v listopadu dokončilo jen 91 nových bytů v bytových projektech. Tyto byty však nabídku nerozšíří, protože se velmi pravděpodobně prodaly už dávno během výstavby.
Statistici na tristní stav bytové výstavby upozorňují už dávno. Stejnou dobu je znám i hlavní důvod tohoto „nestavění“. Je jím zaseknutý povolovací proces a chybějící územní plán. Vyřešit tuto situaci je přitom relativně jednoduché. Stačí více tlačit na dodržování lhůt pro rozhodnutí a odblokovat stavební uzávěry, které zbytečně omezují výstavbu na mnoha místech Prahy. V povolovacím procesu jsou desítky, ne-li stovky rezidenčních projektů s mnoha tisíci byty, z nichž mnohé čekají na finální souhlas dlouhé roky. Pouze jejich schválení zastaví cenový růst a zlepší dostupnost vlastního i nájemního bydlení, uzavírá svůj komentář Evžen Korec.