Pražský bytový trh plynule roste: Ceny novostaveb i starších bytů vykazují stabilní růst, objevují se také nové trendy
Praha,listopad 2024 – Pražský trh s byty pokračuje ve svém růstu, a to jak v případě novostaveb, tak i starších jednotek na sekundárním trhu. Nejnovější údaje společnosti Knight Frank ukazují, že průměrná nabídková cena bytů v Praze vzrostla o 7,1 % u novostaveb, zatímco sekundární trh zaznamenal ještě výraznější nárůst o 13,7 %. Mezi hlavní důvody růstu cen i prodejů patří návrat luxusních projektů na trh a stabilita realitního trhu, který se ukázal být odolným a stabilním uchovatelem hodnoty i v období krize. Dalším podstatným faktorem je také rostoucí skupina stále mladších investorů, kteří investují své první ušetřené peníze do malometrážních, ale zároveň moderních a nízkoenergetických bytů.
Ceny bytů, ať už nových nebo starších, lámou rekordy
V posledních měsících se do nabídky na pražský trh dostaly nové developerské projekty, které přispěly k růstu cen. Ceny novostaveb v Praze překonaly očekávánou hranici a meziročně vzrostly o 7,1 %, aktuálně činí 158 tisíc korun za metr čtvereční. Větší nabídka nových bytů rozhýbala i trh se staršími jednotkami. Meziročně jejich cena stoupla o 13,7 %, průměrná cena se nyní pohybuje kolem 131 tisíc korun za metr čtvereční. Nejvyšší ceny jsou zaznamenány v centru města – zejména v Praze 1 a Praze 2, kde nabídkové ceny malometrážních bytů překročily psychologickou hranici 300 tisíc korun za metr čtvereční.
„Nárůst cen novostaveb i starších bytů ilustruje vysokou poptávku po kvalitních nemovitostech v Praze. Průměrný rozdíl v ceně mezi novými byty a přeprodeji nyní přesahuje hranici 16 %. Otázkou je, jak bude tento trend v budoucnu ovlivněn tlakem na energetickou náročnost nemovitostí, vyššími standardy a nároky na bydlení a drahými rekonstrukcemi,“ komentuje aktuální situaci na pražském bytové trhu Kateřina Poláková, vedoucí rezidenčního oddělení ve společnosti Knight Frank.
Nové trendy na pražském bytovém trhu: modernizace portfolia, malé byty a družstevní bydlení
Drobní investoři v poslední době obměňují svá stávající portfolia privátních investičních bytů za modernější a lépe vybavené jednotky v nových projektech. Developeři již téměř standardně zahrnují do svých projektů sdílené prostory, posilovny či prostory pro komunitní aktivity a nabízejí novým obyvatelům různé doplňkové služby. Oboje pak zvyšuje atraktivitu těchto investic. Tento trend se odráží ve vyšší kvalitě projektů a vytváří nový standard bydlení v atraktivních pražských lokalitách. Spolu s tím roste zájem o menší byty ze strany čím dál tím mladších začínajících drobných investorů, kteří si pořizují své první investiční nemovitosti, volí zejména malometrážní byty určené k pronájmu.
„Dalším zajímavým trendem je návrat družstevního bydlení, které v posledních letech zažívá výraznou renesanci. Tento model bydlení je populární mezi zejména těmi, kteří hledají cenově dostupné možnosti pro vlastní bydlení. Družstevní forma poskytuje jednodušší přístup k financování bez potřeby dokládání příjmů, díky čemuž je atraktivní pro širší skupinu obyvatel,“ doplňuje na závěr Poláková.