České stavebnictví po dvouměsíčním poklesu v listopadu loňského roku opět trochu přidalo a vzrostlo meziročně o 4,5 procenta. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Nejvíce, o 5,3 procenta, vzrostla produkce v pozemním stavitelství, naopak nových bytů se začalo stavět meziročně o 11,8 procenta méně. Například v hlavním městě dokončili investoři během loňského jedenáctého měsíce jen 297 nových bytů, což představuje jeden středně velkých rezidenční projekt, cituje čísla ČSÚ RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s. ve svém pravidelném komentáři.
A dále uvádí:
Nejvíce nových bytů se během jedenácti měsíců loňského roku začalo stavět ve Středočeském kraji (5343 zahájených bytů), zatímco v Praze jich bylo 5305. Střední Čechy si tak udržují post jedničky v bytové výstavbě, o kterou připravili dlouhá léta dominantní hlavní město. Rozdíl je hlavně v tom, že zatímco v Praze drtivá většina nových bytů připadá na bytové domy (4969 zahájených bytů v bytových domech oproti 323 v rodinných domech), se Středočeském kraji je to přesně naopak (4670 zahájených bytů v rodinných domech versus 634 bytů v bytových domech). S odstupem třetí skončil Jihomoravský kraj, kde se loni do konce listopadu začalo stavět 3797 bytů. Méně než tisíc bytů začali investoři stavět jen v dvou krajích – Karlovarském (668 zahájených bytů) a Ústeckém (867 zahájených bytů).
Zajímavý trend ukazuje statistika dokončených bytů, hlavně opět při pohledu na Středočeský kraj. Za prvních jedenáct měsíců loňského roku tam stavební firmy dokončili 1335 nových bytů v bytových domech, což představuje více než pětinu celkového počtu dokončených bytů. Ještě předloni jich přitom ve středních Čechách v bytových domech za celý rok vyrostlo 820 a v roce 2016 dokonce jen 550. Malá nabídka na pražském rezidenčním trhu tak za okraje hlavního města vyhání nejen zájemce o nové bydlení, ale také developery a další investory. Těm zase komplikuje situaci mimo jiné extrémní nedostatek volných pozemků připravených pro bytovou výstavbu kvůli desetiletí neaktualizovanému územnímu plánu. Proto se čím dál více poohlížejí po vhodných lokalitách v dojezdové vzdálenosti od Prahy. Čísla statistického úřadu to dosvědčují.
Praha se má dále rozrůstat, podle nedávno zveřejněné projekce ČSÚ dokonce o 411 tisíc lidí v příštích padesáti letech. Aby měli tito očekávání noví Pražané kde bydlet, musí se urychleně odblokovat zaseknutý povolovací proces a připravit nové rozvojové plochy pro tisíce nových bytů. Jejich výstavba pak vyřeší i nynější velmi špatnou dostupnost vlastního bydlení pro většinu domácností. Včera bylo pozdě, uzavírá svůj komentář Evžen Korec.