Celkem 36 studentů využilo příležitost změřit síly s vrstevníky a obhájit své nápady před tou nejprestižnější porotou. Ten, kdo z nich nejlépe zpracuje „Unikátní stavbu na komplikovaném místě“, což je téma letošní architektonické soutěže pro studenty pořádané společností Central Group, získá 100 tisíc korun, a navíc stáž u architekta Josefa Pleskota.
Architektonickou soutěž pro studenty pořádá Central Group již 11. rokem. Letos se soutěží dohromady o 175 tisíc korun. Vítěz získá 100 tisíc, druhý oceněný student 50 tisíc a třetí pak 25 tisíc korun. O pořadí vítězů rozhodne odborná porota v průběhu února. Výsledky budou vyhlášeny na konci března v rámci slavnostního večera Summitu architektury a rozvoje.
„Vzdělávání, především pak vzdělávání v oboru stavebnictví a architektury, se Central Group věnuje ve svých aktivitách sociální odpovědnosti již tradičně. Kromě podpory mladých talentů architektury v rámci studentské architektonické soutěže také finančně přispívá na činnost Sdružení pro architekturu a rozvoj, které se zaměřuje mimo jiné i na vzdělávací projekty v oboru,“ vysvětlila výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.
Central Group si zakládá na tom, že je jeho jméno spojováno s těmi nejlepšími architekty z oboru. Na velkých připravovaných projektech spolupracuje například s Evou Jiřičnou, Josefem Pleskotem nebo Jakubem Ciglerem. Aktuálně probíhá architektonický workshop na soubor staveb na Praze 3 v místě bývalého sídla Telekomu, do kterého se přihlásilo celkem 98 architektonických ateliérů z 30 zemí světa mezi nimi i hvězdy architektonického nebe jakými jsou Sou Fujimoto (Japonsko), Richard Meier (USA) nebo Ian Ritchie (Velký Británie).
Unikátní stavba na komplikovaném místě
Cílem letošního ročníku architektonické soutěže je nalézt zajímavé místo a navrhnout pro něj nové využití. V Praze je totiž mnoho lokalit, které jsou zcela nevyužité. Často jsou to pozemky, které nemají zdánlivě valný stavební potenciál. Právě studenty, kteří naleznou zajímavé využití i pro taková místa, by měla vyzdvihnout architektonická soutěž. Do ní mohli zpracovat zcela nový návrh nebo přihlásit všechny své školní práce z uplynulých tří let, které podle jejich názoru splňují kritéria zadání.
Na hodnocení se budou podílet přední odborníci na architekturu – z pozice předsedy poroty historik architektury Zdeněk Lukeš, a dále popularizátoři architektury Adam Gebrian a David Vávra, ale také vítěz jedné z dřívějších soutěží Central Group a dnes již zkušený architekt Ondřej Chybík.
Vloni se soutěžilo ve dvou kategoriích Praktické a efektivní bydlení a Kreativní a inovativní bydlení. „Je vidět, že současní studenti jsou v určitých kleštích, protože na jedné straně po nich chceme, aby navrhli dům, ve kterém se dá bydlet. A na straně druhé chceme, aby se více odvázali a aby nedělali jen něco konvenčního, ale vymysleli něco originálního,“ popsal vloni své dojmy předseda poroty Zdeněk Lukeš. I to je jedním z důvodů, proč letošní zadání studenty nesvazuje konkrétním zadáním využití budovy. Jde jen o její umístění na zajímavý zbytkový pozemek, a především o její unikátnost.
Veškeré podrobnosti o soutěži včetně videa ze zasedání poroty a předávání cen v loňském ročníku najdete na www.central-group.cz/architektonickasoutez.