První ze tří budov brněnského brownfieldu Svatopetrská se proměnila na moderní sídlo se 16 nízkoenergetickými jednotkami určenými k nájemnímu bydlení a komerčními plochami. Do projektu bylo zabudováno přes 500 měřených bodů, tj. senzorů, čidel a měřidel spotřeby energií. Ty jsou základem řešení EcoStruxure od Schneider Electric, díky kterému je areál maximálně úsporný. Tomu napomáhá i vlastní fotovoltaická elektrárna, tepelná čerpadla a maximální využití podzemní a dešťové vody. Úpravami prošlo i okolí areálu, kde byl do parkové podoby revitalizován tok Staré Ponávky. Projekty přeměny brownfieldu i celé lokality se umístily na short listu letošního ročního soutěže Adapterra Awards, která oceňuje udržitelné projekty.
Historie brněnského areálu Svatopetrská v městské části Komárov sahá do 70. let minulého století. Komplex tří budov stojí na ploše 1,5 ha a jeho výhodou je skvělá dostupnost do centra města. Během let provozu však stavby chátraly a neodpovídaly potřebám nájemců, natož požadavkům na ekologický provoz. V roce 2015 tak vznikl projekt na revitalizaci Svatopetrské i bezprostředního okolí. V loňském roce byla dokončena rekonstrukce první budovy, která byla proměněna na multifunkční projekt, jenž zahrnuje kromě nájemních bytů také Inovační centrum, sál pro 80 osob a komerční prostory i byty.
Moderní a úsporné bydlení díky chytrým technologiím
Celkem 16 jednotek v dispozici 1 + kk až 2 + kk a ploše od 36 do 58 m2 nabízí příjemné a moderní bydlení bezprostředně navázané na hromadnou dopravu do centra i blízký park s revitalizovanou říčkou. Byty i ateliéry vznikly v pátém a šestém nadzemním podlaží a jsou částečně vybavené. Příjemné je oddělení toalet a koupelen v některých bytech, většina šaten osazených regálovými systémy pak má zabudované přípojky pro pračku se sušičkou. Nechybí klimatizace a rekuperační jednotky, okna na jižní straně stíní venkovní žaluzie. Nájemci mohou využívat i vlastní sklepní kóje. Zastávka tramvaje i autobusu se nachází v bezprostřední blízkosti budovy, v okolí jsou veškeré prvky občanské vybavenosti. Pouhé desítky metrů dělí areál od cyklostezky na břehu řeky Svitavy, která láká k procházkám, jízdě na kole i bruslích a sportovce dovede mimo jiné k přírodnímu koupališti.
Stejně jako v celé budově, jsou i v jednotlivých bytech implementovány prvky systému EcoStruxure Building od Schneider Electric. Ten využívá takzvaný internet věcí, tedy hardware a software vyvinutý k měření, řízení a vyhodnocování energetických toků celé budovy. „Během kompletní rekonstrukce jsme budovu Svatopetrské osadili 500 body, které jsou propojené do celkového systému. Hlídají jak přísun energie, tak spotřebu. Vše automaticky vyvažují tak, aby byl provoz budovy maximálně úsporný, čímž šetří jak přírodu, tak i peněženku nájemců bytů. Díky integraci všech měření umíme hlouběji analyzovat využití energie, rozpoznat problémy dříve, než nastanou a snížit náklady na údržbu. To vše proto, abychom podpořili ekologické řešení celého energetického konceptu v areálu,“ říká Jakub Jiříček, specialista na energetické systémy ze společnosti Schneider Electric.
Kromě bytů byly v projektu vybudovány nízkoenergetické kanceláře od 20 m2 po 500 m2, celkem je k dispozici 3155 m2. Uživatelům slouží i flexiboxy, jejich základní výměra je minimálně 325 m2. Hlavní prostor pro sklad či výrobu je až 11 m vysoký, což nabízí možnost klientské vestavby celého jednoho podlaží s rozšířením celkové plochy až na 700 m2.
Alfou a omegou je měření a integrace
Do návrhu systému řízení budov vstoupila společnost Schneider Electric ve fázi výstavby projektu. Řešení EcoStruxure tedy bylo možné integrovat na různé systémy umožňující agregaci dat. To znamenalo efektivnější řízení, vyšší účinnost a také provozní výkon. „Do projektu byla implementována celá řada prvků, které zpříjemní život v bytech i fungování v pronajatých komerčních prostorách. Části budovy určené k bydlení i podnikání jsou osazeny chytrými technologiemi, které zajišťují rychlou regulaci teploty, správu vzduchotechniky, ovládání osvětlení a stínění systémy KNX. Správce budovy má nepřetržitou kontrolu nad aktuální spotřebou energie a kvalitou vzduchu,“ informuje Jiříček. Automation server, který všechna data propojuje a vyhodnocuje, představuje obrovský výpočetní výkon a splňuje poslední požadavky na kybernetickou bezpečnost.
K udržitelnému provozu Svatopetrské a menším nákladům na bydlení přispívají i další moderní řešení a zavedené technologie. Střecha komplexu je osazena vlastní fotovoltaickou elektrárnou o výkonu 76 kWp. Během slunečních dní vyrobí více energie, než budova spotřebuje – přebytky jsou používány k provozu dalších částí areálu a k nabíjení elektromobilů. O teplo a chlazení budovy se stará 43 hlubinných vrtů s tepelnými čerpadly, která dosahují výkonu 4×80 kW. Důležité je šetrné hospodaření s vodou: ke splachování toalet je využívána podzemní voda, byly vybudovány systémy k zachycení dešťovky, jimiž je zavlažována místní zeleň.
Podařilo se tak dosáhnout 50% úspory pitné vody a 25% úspory elektřiny – spolu s dalšími úsporami a opatřeními klesly náklady na energie na 1 m2 plochy v porovnání s původní budovou o 70 %.
Udržitelnost projektu vzbudila velký ohlas u odborníků
Přeměnu zanedbaného areálu na multifunkční centrum, které kombinuje nízkoenergetické bydlení a služby, vyzdvihují i experti. Rekonstrukce budovy Svatopetrské se proto umístila na short listu soutěže Adapterra Awards, která oceňuje udržitelné a ekologické projekty. Stejného uznání se dočkala i revitalizace bezprostředního okolí areálu: původně zanedbaný tok a břeh Staré Ponávky se pomocí parkových úprav změnil na lokalitu k příjemnému trávení volného času a pozorování okolní přírody.