21. května developerská společnost Central Group zahájil prodej nových bytů v projektu Rezidence Radlické výhledy. Jak se totiž ukazuje, koronavirová krize vůbec nesnížila zájem o prodej nových bytů, jak se očekávalo. Ten naopak nečekaně vzrostl. Proto už v dubnu firma zařadila do prodeje nové byty v projektu Rezidence Libeňský park v Praze 8, kde se za pět týdnů prodalo už více než 50 procent z nabídky. A tak pro velký zájem začíná Central Group od května prodej bytů i v tomto dalším zcela novém projektu. Přitom původně zde měly jít byty do prodeje až na podzim.
V šesti architektonicky originálních, a přitom energeticky úsporných vila-domech, vznikne celkem 110 luxusních bytů s dispozicemi 1 + kk až 4 + kk. Jejich ceny se pohybují již od 4,5 milionu korun. Ceny za metr čtvereční vnitřní podlahové plochy bytů pak začínají od 75 900 korun, a to včetně DPH.
Rezidence Radlické výhledy se nachází nedaleko Dívčích hradů v Praze 5. Je to místo v zeleni, s krásnými výhledy a jen pět minut chůze od stanice metra Radlická. Přírodní park Prokopské a Dalejské údolí je pár set metrů od lokality. V blízkosti jsou školy, školky, zdravotnická zařízení a velký sportovní komplex s bazénem, tenisovými kurty, fitness a wellness. To vše tuto lokalitu předurčuje pro klidné rodinné bydlení.
mají klimatizaci, podlahové vytápění, exkluzivní koupelny a dřevěné podlahy s možností vlastního výběru designu a dekoru. Stavby mají skleněná zábradlí, posuvná dřevěná eurookna a jsou obloženy designovými dřevěnými deskami a kamenem. Pro maximální komfort jsou všechny byty vybaveny klimatizací a podlahovým vytápěním.
Většina bytů má ve své ceně již také zahrnuto podzemní parkovací stání, sklep a balkon nebo terasu. Projekt bude dokončen do prosince 2022 a kupující tak nyní ještě mají široké možnosti individuálního výběru vnitřního vybavení a dalších klientských změn.
Byt jako bezpečná investice
Nárůst zájmu o nové byty v době krize ekonomové ani developeři neočekávali. Ale lidé v nejisté době hledali bezpečnou investici pro své úspory. Navíc, kvůli omezení pohybu, byli v době koronaviru doma a hodně času trávili na internetu. A mohli tak srovnávat mezi různými nabídkami nových bytů.
Developeři sice měli svá obchodní místa zavřená, ale fungovali online nebo po telefonu, takže jednání probíhala i v době krize. Smlouvy se pak uzavíraly korespondenčně nebo byly připravené k podpisu hned po otevření obchodních míst.
Koronavirus snížil hodnotu koruny již o desetinu
„V krizové době lidé hledají bezpečné uložení svých peněz. S obrovským zadlužováním státu kvůli koronaviru se oprávněně obávají o možné znehodnocení svých úspor kvůli oslabování koruny a předpokládané vyšší inflaci," vysvětluje vysoký zájem o nové byty šéf Central Group Dušan Kunovský.
Vláda ve snaze zmírnit dopady krize pumpuje do ekonomiky stovky miliard korun. Tím se zřejmě podaří odvrátit bezprostřední krachy firem z řady odvětví. Ale dlouhodobé důsledky pro stát budou obrovské, a to už teď vyvolává silný tlak na stabilitu české měny. Koruna oslabuje, což sice pomáhá českému exportu, ale zároveň to lidem znehodnocuje jejich úspory. Od počátku koronavirové krize už koruna ztratila zhruba desetinu své hodnoty. Ještě v únoru se jedno euro prodávalo jen za 24,80 korun. V květnu se však kurz pohybuje už kolem 27,50.
Hypotéky jsou nyní levné a dostupné více lidem
„Kromě těch, kdo mají zájem v této době bezpečně uložit své volné finance, roste také zájem o nové byty u lidí, kteří si chtějí vzít hypotéku. Úvěry na bydlení jsou nyní velmi levné a v nabídkách hypotečních bank se pohybují s úrokem v rozmezí jen 2,2-2,5 procenta ročně," dodává Dušan Kunovský.
Navíc Česká národní banka v dubnu uvolnila limity úvěrových ukazatelů pro nové hypoteční úvěry. Banky tak nyní mohou všem zájemcům poskytovat 90procentní hypotéky a stačí mít tedy naspořeno jen 10 procent vlastních prostředků. A dalším zmírněním podmínek je to, že žadatel může nyní vynaložit na splátky dluhu až 50 procent svého čistého měsíčního příjmu.