FINEP HOLDING prodal loni 481 nových bytů a rodinných domů a plánuje jich postavit dalších pět stovek

Investiční skupina FINEP HOLDING, SE, je dalším z developerů, kteří teď v lednu bilancují úspěchy minulého roku. Na trhu novostaveb prodal FINEP v Praze 481 nových bytů a rodinných domů v celkovém objemu 2,1 mld. Kč bez DPH. Ve srovnání s rokem 2017 se jedná o zhruba desetiprocentní nárůst počtu prodaných jednotek. FINEP tak na klesajícím trhu zvýšil svůj tržní podíl a v roce 2018 prodával za ceny zhruba 14 % pod průměrnou tržní cenou novostaveb v Praze.
 
Největší zájem o nové byty byl opět v kategorii 2 + kk, s ohledem na rostoucí ceny se prodávaly spíše menší byty. Průměrná velikost bytu přitom klesla pod 60 m2.

V minulém roce se vzhledem k rostoucím cenám bytů zvedl zájem o družstevní bydlení. Dvěma hlavními důvody je jednoduchá a profesionální správa bytového domu vlastníkem – družstvem a administrativně nenáročné nakládání s podílem v bytovém družstvu. V kvalitě bytu v osobním či družstevním bydlení přitom není žádný rozdíl.
 

Členem skupiny FINEP je dále realitní kancelář MAXIMA REALITY, která je stále největší nesíťovou realitní kanceláří. I v roce 2018 si udržela tržní podíl a na sekundárním trhu, jehož objem klesal zejména díky nové regulaci hypoték, realizovala na 800 transakcí.
 
Nejmladším členem skupiny je společnost ProBydlení, jež uzavřela téměř 900 obchodních případů s klienty, kteří rekonstruovali své starší nemovitosti nebo vybavovali nové i starší byty kuchyněmi, vestavěnými skříněmi či dalším vybavením.
 
V segmentu kancelářské výstavby získal administrativní komplex CITY WEST na Západním městě územní rozhodnutí pro další kancelářskou budovu, jejíž výstavba by mohla začít již v letošním roce.
 
Trend nájemního a družstevního bydlení
 
Podle komentáře k číslům, která developer zaznamenal, prý rok 2018 „nudil“ novináře i čtenáře opakováním kritického stavu na pražském bytovém trhu. Za posledních 10 let tak díky tomu vzrostla průměrná jednotková cena bytu o zhruba 80 %. Ukázalo se, že na vině není jen nedostatečná výstavba nových bytů, ale také opakovaně zvyšovaná sazba DPH, růst cen stavebních prací, zásadní růst cen stavebních pozemků i dopad technických norem, které jsou jedny z nejpřísnějších v Evropě.
 
Podle Tomáše Pardubického, generálního ředitele FINEP HOLDING, se ukazuje, že „dostupnost bydlení není otázkou úzké sociálně slabé skupiny, ale stala se problémem běžné středně příjmové rodiny. Lidé utíkají za hranice Prahy, ale zaměstnání stále mají v jejím širším centru. Jediným dlouhodobě ekologickým řešením je zahušťování města tam, kde existuje dopravní, obchodní i administrativní infrastruktura. S ohledem na kupní sílu obyvatel Prahy tak bude určitě jedním z hlavních pilířů budoucí bytové politiky nájemní bydlení.“
 
Milan Roček z CenovaMapa.org, poukazuje na to, že průměrná nabídková cena v Praze za 1 m2 novostaveb (včetně DPH a příslušenství) vzrostla z 94.421 Kč na 106.511 Kč (srovnání prosinec 2017 – prosinec 2018). Průměrná cena nových bytů FINEPu se v tomto porovnání pohybovala zhruba 14 % pod tržními cenami ve srovnatelném segmentu.
 
Rostoucí zájem soukromých investorů o nájemní investiční byty od FINEPu v roce 2018 silně ovlivnil i družstevní bydlení, které je pro investory velmi zajímavé. Oproti správě SVJ u osobního vlastnictví nabízí profesionální správu družstva a nakládání s podílem je administrativně nenáročné, neboť nevyžaduje zápisy v katastru nemovitostí.
 
„V dnešní době neexistuje rozdíl mezi kvalitou bytu v osobním a v družstevním vlastnictví. Pro koncového klienta je to de facto stejný produkt. Není proto překvapivé, že se v posledních dvou letech ceny bytů v obou typech vlastnictví srovnaly,“ uvádí Štěpán Havlas, finanční ředitel FINEP HOLDING.
 
Klienty MAXIMA REALITY v obchodech se staršími nemovitostmi ovlivnilo zejména zavedení další regulace hypoték skrze parametry DTI a DSTI. Nicméně pokles poptávky neovlivnil cenu bytů s ohledem na dlouhodobý nedostatek bytů nabízených k prodeji.
 
Nedostatek nových i starších bytů ke koupi přivedl stovky klientů do společnosti ProBydlení. Ta pomáhá svým zákazníkům s rekonstrukcemi i s vybavením bytů. 
 
Výhled na rok 2019
 
FINEP neočekává, že se v tomto roce trend změní a rok 2019 bude rokem zázraků. Odborníci FINEPu předpokládají postupné řešení celé řady příčin drahého bydlení v Praze, očekávají stabilizaci cen bytů, rostoucí ceny nájmů a rostoucí podíl bytů určených k pronájmu.
 
Příští a další roky plánuje FINEP nabídnout ročně přibližně 500 nových bytů v řadě stávajících i nových lokalit. Podobu a tempo nové výstavby určuje nejen složitý povolovací proces, ale také nové trendy a představa mladých lidí o svém budoucím životním stylu.
 
„Průměrná doba získání všech povolení pro bytový dům v Praze je dnes kolem 9 let. Intenzívně proto studujeme životní styl mladé generace, protože dnes kreslíme a projektujeme byty pro lidi ve věku 18-25 let, kteří si je za 7-10 let budou kupovat nebo pronajímat,“ komentuje výhledy do příštích let Tomáš Pardubický.
 
Hlavním tématem příštích let proto zůstane podle odhadů FINEPu neřešený problém vysokého stáří bytového fondu v Praze (průměrné stáří bytu je 63 let) a vysoká pozitivní migrace do Prahy za prací a podnikáním.
 
Novinky

Novinky

V prodeji a ihned k nastěhování nízkoenergetické a pasivní rodinné domy projektu Domy Třebusice

Developerská společnost RED Development dokončila výstavbu první etapy projektu Domy Třebusice. Rodinné domy se vyznačují díky zvoleným moderním technologiím nejen nízkými provozními náklady a zdravým vnitřním prostředím, ale také výtečnou dopravní dostupností jak blízkého Kladna, tak i hlavního města, kam se automobilem dopravíte již za čtvrt hodiny. První etapu projektu tvoří šestice trojdomů, které se […]

Skanska vyhlašuje uměleckou soutěž pro veřejný prostor Modřanského cukrovaru

Skanska vyhlašuje uměleckou soutěž ART.cukrovar, která má za cíl vybrat díla pro pět lokalit veřejného prostranství v nově vznikající rezidenční čtvrti Modřanský cukrovar. Díla určená pro vybraná místa mají předem definovaný účel, který vychází z veřejné participace a jejich společným libretem jsou udržitelnost, komunita a historie. V hodnotitelské porotě zasednou výrazní čeští umělci – sochař Pavel Karous, […]

Skanska kupuje pozemek na okraji Prahy, chce postavit dostupné bydlení pro mladé rodiny

Skanska rozšiřuje své portfolio a kupuje další pražský pozemek v městské části Satalice. Jedná se o brownfield s celkovou rozlohou 18 662 m2, kde plánuje výstavbu cenově dostupnějšího bydlení pro mladé rodiny s dětmi. V docházkové vzdálenosti se nachází veškerá občanská vybavenost a pozemek má také velmi dobrou dopravní obslužnost. Cesta do centra Prahy trvá přibližně 20 minut. Skanska na […]

Upvest nabízí investorům unikátní příležitost participovat přímo na úvěrech Komerční banky

Společnost Upvest, člen skupiny KB, představuje ve spolupráci s Komerční bankou možnost investovat do Portfolia seniorních úvěrů KB I. Tento nový produkt je výsledkem dlouhodobé spolupráce Upvestu s Komerční bankou, která od minulého roku drží v Upvestu majoritní podíl ve výši 96 %. Aktuální investiční příležitost dává investorům unikátní šanci participovat přímo na projektovém dluhovém […]

Třetí etapa projektu Albatros Kbely je ve výstavbě, nabídne fotovoltaiku a investice přesáhne 450 milionů korun

V rámci výstavby třetí etapy pražského rezidenčního projektu Albatros Kbely došlo ke slavnostnímu poklepání základního kamene. Dva nové bytové domy budou dokončeny do konce příštího roku a investice přesáhne 450 milionů korun. Třetí etapa vyroste na 7,5 tisících m2 s 96 byty a důrazem na udržitelnost a kvalitní veřejný prostor pro mladé rodiny. Stejně jako předcházející etapy, […]

Snížení cen nových bytů nelze očekávat, zájemci o nové bydlení koupi odkládají

Trh s novými byty zakončil rok 2022 na očekávané úrovni. Nabídkové i prodejní ceny ve 4Q 2022 stále mírně rostly, meziročně o téměř 10 %, mezikvartálně šlo o stagnaci, resp. minimální nárůst. Kvůli výraznému zdražení klíčových vstupů nelze očekávat plošné snížení cen ani v letošním roce. V posledních třech měsících loňského roku se v Praze […]

Komerční banka a Upvest společně poskytli financování pro výstavbu a provoz logistického parku na D1 realizovaného developerem UDI Group

Společnost Upvest, člen skupiny KB, poskytla mezaninové financování ve výši 150 mil. Kč pro dokončení výstavby a následný provoz logistického parku Sázava Logistics Park na dálnici D1 u Ostředku. Tu zde nákladem dosahujícím téměř miliardu korun buduje mezinárodní developer UDI Group. Projekt financuje Komerční banka, která poskytuje dluhové financování ve výši 590 milionů korun a Upvest […]

Přidat komentář