FINEP HOLDING prodal loni 481 nových bytů a rodinných domů a plánuje jich postavit dalších pět stovek

Investiční skupina FINEP HOLDING, SE, je dalším z developerů, kteří teď v lednu bilancují úspěchy minulého roku. Na trhu novostaveb prodal FINEP v Praze 481 nových bytů a rodinných domů v celkovém objemu 2,1 mld. Kč bez DPH. Ve srovnání s rokem 2017 se jedná o zhruba desetiprocentní nárůst počtu prodaných jednotek. FINEP tak na klesajícím trhu zvýšil svůj tržní podíl a v roce 2018 prodával za ceny zhruba 14 % pod průměrnou tržní cenou novostaveb v Praze.
 
Největší zájem o nové byty byl opět v kategorii 2 + kk, s ohledem na rostoucí ceny se prodávaly spíše menší byty. Průměrná velikost bytu přitom klesla pod 60 m2.

V minulém roce se vzhledem k rostoucím cenám bytů zvedl zájem o družstevní bydlení. Dvěma hlavními důvody je jednoduchá a profesionální správa bytového domu vlastníkem – družstvem a administrativně nenáročné nakládání s podílem v bytovém družstvu. V kvalitě bytu v osobním či družstevním bydlení přitom není žádný rozdíl.
 

Členem skupiny FINEP je dále realitní kancelář MAXIMA REALITY, která je stále největší nesíťovou realitní kanceláří. I v roce 2018 si udržela tržní podíl a na sekundárním trhu, jehož objem klesal zejména díky nové regulaci hypoték, realizovala na 800 transakcí.
 
Nejmladším členem skupiny je společnost ProBydlení, jež uzavřela téměř 900 obchodních případů s klienty, kteří rekonstruovali své starší nemovitosti nebo vybavovali nové i starší byty kuchyněmi, vestavěnými skříněmi či dalším vybavením.
 
V segmentu kancelářské výstavby získal administrativní komplex CITY WEST na Západním městě územní rozhodnutí pro další kancelářskou budovu, jejíž výstavba by mohla začít již v letošním roce.
 
Trend nájemního a družstevního bydlení
 
Podle komentáře k číslům, která developer zaznamenal, prý rok 2018 „nudil“ novináře i čtenáře opakováním kritického stavu na pražském bytovém trhu. Za posledních 10 let tak díky tomu vzrostla průměrná jednotková cena bytu o zhruba 80 %. Ukázalo se, že na vině není jen nedostatečná výstavba nových bytů, ale také opakovaně zvyšovaná sazba DPH, růst cen stavebních prací, zásadní růst cen stavebních pozemků i dopad technických norem, které jsou jedny z nejpřísnějších v Evropě.
 
Podle Tomáše Pardubického, generálního ředitele FINEP HOLDING, se ukazuje, že „dostupnost bydlení není otázkou úzké sociálně slabé skupiny, ale stala se problémem běžné středně příjmové rodiny. Lidé utíkají za hranice Prahy, ale zaměstnání stále mají v jejím širším centru. Jediným dlouhodobě ekologickým řešením je zahušťování města tam, kde existuje dopravní, obchodní i administrativní infrastruktura. S ohledem na kupní sílu obyvatel Prahy tak bude určitě jedním z hlavních pilířů budoucí bytové politiky nájemní bydlení.“
 
Milan Roček z CenovaMapa.org, poukazuje na to, že průměrná nabídková cena v Praze za 1 m2 novostaveb (včetně DPH a příslušenství) vzrostla z 94.421 Kč na 106.511 Kč (srovnání prosinec 2017 – prosinec 2018). Průměrná cena nových bytů FINEPu se v tomto porovnání pohybovala zhruba 14 % pod tržními cenami ve srovnatelném segmentu.
 
Rostoucí zájem soukromých investorů o nájemní investiční byty od FINEPu v roce 2018 silně ovlivnil i družstevní bydlení, které je pro investory velmi zajímavé. Oproti správě SVJ u osobního vlastnictví nabízí profesionální správu družstva a nakládání s podílem je administrativně nenáročné, neboť nevyžaduje zápisy v katastru nemovitostí.
 
„V dnešní době neexistuje rozdíl mezi kvalitou bytu v osobním a v družstevním vlastnictví. Pro koncového klienta je to de facto stejný produkt. Není proto překvapivé, že se v posledních dvou letech ceny bytů v obou typech vlastnictví srovnaly,“ uvádí Štěpán Havlas, finanční ředitel FINEP HOLDING.
 
Klienty MAXIMA REALITY v obchodech se staršími nemovitostmi ovlivnilo zejména zavedení další regulace hypoték skrze parametry DTI a DSTI. Nicméně pokles poptávky neovlivnil cenu bytů s ohledem na dlouhodobý nedostatek bytů nabízených k prodeji.
 
Nedostatek nových i starších bytů ke koupi přivedl stovky klientů do společnosti ProBydlení. Ta pomáhá svým zákazníkům s rekonstrukcemi i s vybavením bytů. 
 
Výhled na rok 2019
 
FINEP neočekává, že se v tomto roce trend změní a rok 2019 bude rokem zázraků. Odborníci FINEPu předpokládají postupné řešení celé řady příčin drahého bydlení v Praze, očekávají stabilizaci cen bytů, rostoucí ceny nájmů a rostoucí podíl bytů určených k pronájmu.
 
Příští a další roky plánuje FINEP nabídnout ročně přibližně 500 nových bytů v řadě stávajících i nových lokalit. Podobu a tempo nové výstavby určuje nejen složitý povolovací proces, ale také nové trendy a představa mladých lidí o svém budoucím životním stylu.
 
„Průměrná doba získání všech povolení pro bytový dům v Praze je dnes kolem 9 let. Intenzívně proto studujeme životní styl mladé generace, protože dnes kreslíme a projektujeme byty pro lidi ve věku 18-25 let, kteří si je za 7-10 let budou kupovat nebo pronajímat,“ komentuje výhledy do příštích let Tomáš Pardubický.
 
Hlavním tématem příštích let proto zůstane podle odhadů FINEPu neřešený problém vysokého stáří bytového fondu v Praze (průměrné stáří bytu je 63 let) a vysoká pozitivní migrace do Prahy za prací a podnikáním.
 

Novinky

Investoři mohou participovat na mezaninovém financování pro OC Perla

Nová možnost participace na mezaninovém financování provozní fáze stabilizovaného sídlištního obchodního centra Perla v Brně-Žabovřeskách. Za projektem stojí developer Goodwill Real Estate. Celkový objem mezaninového úvěru se bude pohybovat na úrovni 50 mil. Kč. Novou investiční příležitostí na platformě Upvest, která patří do skupiny Komerční banky a je finančním partnerem významných realitních projektů, je možnost […]

PSN ZLEVŇUJE VŠECHNY BYTY

Nabídka platí na všechny aktuálně prodávané projekty PSN kromě luxusního projektu Vanguard. Prozkoumejte širokou paletu projektů od novostaveb až po citlivě zrekonstruované činžovní domy.  Slevy až 1,2 milionu Kč na tyto projekty: 1. BACKYARD Dejvice – precizně rekonstruovaný dům s apartmány vedle ČVUT 2. Ahoj VANGUARD – novostavba plná barev a radosti s vlastním krytým bazénem a wellnessem 3. […]

Rodinné domy Satalice

Praha, 23. listopadu 2023 – Developerská společnost MS-INVEST a.s. zahájila výstavbu projektu Rodinné domy Satalice. V rámci tohoto developerského projektu vznikne celkem 61 řadových rodinných domů s dispozicemi 4+kk a 5+kk a terasou. Pozemky s výměrou až 363 m² nabídnou dostatek prostoru pro celou rodinu. Dokončení projektu je naplánováno na zimu roku 2025. Společnost MS-INVEST […]

Rezidence Chodovec

Praha, 14. listopadu 2023 – Developerská společnost MS-INVEST a.s. zahájila výstavbu dalšího rezidenčního projektu s názvem Rezidence Chodovec. Součástí nového projektu bude 90 bytových jednotek s dispozicemi od 1+kk až po 4+kk a 8 rodinných domů s dispozicemi 5+kk. Nový rezidenční projekt společnosti MS-INVEST se bude nacházet na rozhraní Záběhlic a Chodovce. Dokončení projektu je […]

Výhledy Řeporyje

Praha, 10. listopadu 2023 – Developerská společnost MS-INVEST a.s. zahájila prodej rezidenčního projektu Výhledy Řeporyje. Projekt nabízí celkem 162 bytových jednotek s dispozicemi 1+kk až 5+kk umístěných ve stále vyhledávanější městské části Praha Řeporyje. Komplex čtyř bytových domů se nachází v oblasti s dobrou dostupností nejen do centra města, ale také do přilehlé přírody. Nový […]

Virtuální staging nemovitostí: Efektivní nástroj pro prodej a pronájem

Virtuální staging nemovitostí je metoda, která využívá počítačovou grafiku k vytvoření virtuálního modelu interiéru. Tento model lze použít k prezentaci nemovitosti, která je zatím nezařízená, nebo k úpravě vzhledu již zařízeného interiéru. Virtuální staging má řadu výhod oproti klasickému home stagingu, který spočívá v reálném zařizování nemovitosti nábytkem a dekoracemi. Virtuální staging je: Nové trendy […]

Společnost MS-INVEST a.s. stěhuje brněnské sídlo do svého nově dokončeného projektu Palác Trnitá

Developerská společnost MS-INVEST a.s. stěhuje své brněnské sídlo do nově dokončeného projektu Palác Trnitá. Přesun pobočky do těchto moderních prostor přináší společnosti MS-INVEST mnoho výhod. Kromě rozšířeného pracovního prostoru, který umožňuje efektivnější a inovativnější přístup ke klientům, nabízí nové sídlo také moderní technologická řešení, která umožňují lepší komunikaci a výkon týmu. Projekt Palác Trnitá se […]

Prodeje novostaveb v Praze rostou. Prim hrají malometrážní byty

Pražský bytový trh zažívá za poslední půlrok postupné oživování objemu prodejů. To je způsobeno zrušením přísných limitů ČNB pro poskytování hypotečních úvěrů, nabídkou garantovaných hypoték ze strany developerů a rozšířením nabídky projektů, které byly v předchozím roce a půl staženy z prodeje a čekaly na vhodnou příležitost na opětovné nabídnutí na trh. Novostavby opět v nabídce Na […]

Přidat komentář