FINEP ve spolupráci se společností Starochodovská promění nevyužívaný brownfield v moderní městskou čtvrť s více než 400 byty 

Pod názvem Nový Opatov vznikne na místě už více než 30 let nevyužívaného brownfieldu zcela nová čtvrť, která se stane moderním centrem života i bydlení obyvatel Prahy 11. Ústředním bodem projektu je náměstí s obchody, službami, restauracemi a kavárnami, obklopené parkem se stovkami nových stromů, místy pro relaxaci, sport i zábavu dětí, dospívajících i dospělých. Unikátním je také řešení vody v lokalitě včetně vodopádu, nového potoka a přírodních vodních ploch s rostlinami a živočichy. To vše bude prostupné napříč a tím i dostupné ze širokého okolí pro všechny obyvatele Prahy 11. A co je důležité, součástí projektu je i výstavba 414 bytů v osobním či družstevním vlastnictví a k pronájmu. Na ploše 34 900 m2 budou kanceláře. 8 400 m2 je určeno pro veřejnou vybavenost a služby. 

„Jsme velmi rádi, že se nám v uplynulých letech podařilo majetkově vstoupit do lokality, která poskytuje unikátní příležitost citlivého a vyváženého rozvoje. Díky dlouhodobé diskusi o potřebách v místě a v návaznosti na Územní studii pro danou lokalitu, která byla zapsána Odborem územního rozvoje hlavního města Prahy a Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy, jsme mohli dotvořit projekt, který je v mnoha ohledech unikátní, a přináší Opatovu i širšímu okolí, a lidem, kteří zde žijí, příležitost dlouho očekávaného rozvoje a vzniku skutečného centra – náměstí, se vším, co k němu patří,“ říká Ing. Tomáš Pardubický, generální ředitel společnosti FINEP a.s. 

Připravovaný projekt je výsledkem mnohaletých jednání. „Ta se ve velké míře propsala do Územní studie pro lokalitu, v níž se projevily potřeby a přání jak hlavního města Prahy, tak městské části Prahy 11, a kterou představovaný projekt plně respektuje a naplňuje“, vysvětluje Tomáš Pardubický.  

Za projektem Nový Opatov stojí renomované architektonické Studio acht v čele s architektem Ing. Václavem Hlaváčkem. 

 

Zcela nové náměstí pro stávající i nové obyvatele Opatova  

Srdcem nového centra Opatova bude velkoryse pojaté náměstí o celkové ploše 3 000 m2 o dvou úrovních. To přímo přiléhá k dopravnímu uzlu metra, bezbariérovému přístupu k autobusům, budoucí tramvajové trati v Chilské ulici a podchodu pod ní, přirozeně navazujícímu na centrální park a místní komunikace. Veřejně přístupné bezbariérové plochy přinesou ve dvou patrech širokou nabídku služeb, obchodů, restaurací a kaváren. 

Hlavní plocha náměstí o rozloze 60 x 50 metrů (velikost piazzety u Národního divadla) vytvoří příjemné klima s vodními plochami, uměleckými prvky a mlžítky. Stín a intimitu zajistí stromořadí a zelené plochy a veškeré vybavení, lavičky a další mobiliář ve vysokém standardu. 

Věříme, že prostorné náměstí se stane místem setkávání obyvatel Prahy 11, místem farmářských trhů, kulturních i společenských akcí. V létě bude možné podvečery příjemně strávit v letním kině, v zimě zde bude kluziště. Uspořádat tu však bude možné i koncerty, stejně jako malé sportovní akce, oslavit Vánoce rozsvícením stromu, rozloučit se se školním rokem nebo oslavit výročí republiky,“ popisuje komunitní budoucnost lokality Pardubický. 

 

Lokalita připravená na klimatické výzvy   
 

Voda je dnes zásadním tématem nejen mimo města, ale i v jejich centrech. Proto projekt Nového Opatova věnuje výraznou pozornost zadržení vody v lokalitě a správnému nakládání s ní. „Vodu zadržujeme, recyklujeme a zpětně využíváme. Tím zlepšujeme životní prostředí na Opatově. Dvě třetiny z dešťových srážek zadržíme a dále využijeme pro vodní plochy, zalévání, údržbu, zvlhčení a ochlazení vzduchu v široké lokalitě,“ popisuje Tomáš Pardubický. 

Většinu území nového centra Opatova bude tvořit zeleň a vodní plochy – z celkové rozlohy území budou zabírat přibližně polovinu. „Nový park podél ulic Bartůňkova a Starochodovská bude velký jako Karlovo náměstí! Naváže přitom na další blízké zelené plochy, především na Centrální park. Díky snadné dostupnosti a prostupnosti území se tak zeleň na Novém Opatově stane důležitým místem relaxace a sportu pro všechny věkové kategorie. Kromě vodních prvků, které budou prostupovat celou lokalitou, budou v rámci parku a dalších zelených ploch dětská hřiště, odpočinkové zóny, ale také kupříkladu cyklostezky. Zeleň bude v přímém sousedství restaurací, kaváren a služeb,“ doplňuje popis lokality Ing. Tomáš Pardubický. 

Vysázeno bude nejméně 425 nových stromů. V rámci architektonického řešení bude využita zeleň také pro konstrukce v parteru a na plochých střechách staveb, což množství zeleně rozšíří o dalších 3 400 m2.

 

Pro aktivní život všech věkových skupin 

  

Nový Opatov vzniká od počátku pro všechny generace a pro všechny obyvatele Opatova. To se odráží také v místech sportu a relaxace. V samotném centru lokality – pomyslném tepajícím srdci Opatova – budou vytvořeny odpočinkové a klidové zóny, které vyváží okolní ruch, a vhodně naváží na lokální kavárny, pivovar či služby. Z centra bude přitom možné zamířit promenádami a cestami lemovanými stromořadím a vodními plochami do parku, k herním prvkům, k cyklostezce či jen využít prostupnosti území při procházce. 

„Bydlení v zeleni, a přitom v centru městské čtvrti. Absolutní dodržení takzvané koncepce „města krátkých vzdáleností“, které zajišťuje veškeré potřebné služby, volnočasové i pracovní příležitosti v okruhu 250 metrů. I to je budoucnost centra Opatova,“ podotýká Pardubický a uvozuje tím bytovou výstavbu v místě. Propojí se klidové zóny v okolí bytových domů s živou zónou kolem náměstí u metra, a tak bude zajištěna dostupnost všech zásadních služeb v prostoru kolem náměstí. 

Vybudujeme 414 nových bytů různých velikostí a typů. Protože klademe důraz na rozmanitost budoucích obyvatel a bereme v úvahu jejich potřeby, vzniknou zde byty určené do osobního i družstevního vlastnictví, ale také byty nájemní. Naše zkušenosti nám říkají, že si tak mohou vybrat svůj nový domov všechny generace, dle jejich specifických potřeb. Pro všechny obyvatele nabídne projekt parkování aut v podzemních garážích,“ říká Tomáš Pardubický. 

Vyváženou směs využití území doplňují kancelářské budovy, které, mimo jiné, reagují na nedostatek pracovních prostor v lokalitě. Kromě tradičních kanceláří lokalita nabídne také coworkingové prostory, po kterých je mezi stávajícími obyvateli Opatova a širokého okolí velká poptávka a která nadále poroste. Pěší dostupnost, či možnost přijet na kole pak z těchto sdílených kanceláří vytváří efektivní alternativu práce z domova. O to více, že je možné využít služeb v okolí. Lokalita vytvoří nová pracovní místa pro občany Prahy 11. Blízkost metra, autobusu, a v budoucnu i tramvaje, budou nespornou výhodou práce v novém centru Opatova. 

Novinky

Skanska spouští prodej nové etapy v pražských Kbelích, ideální bydlení pro mladé rodiny

Skanska startuje prodej nové etapy v rezidenčním projektu Albatros Kbely v Praze 9. Bytové domy Echo a Foxtrot, pojmenované v duchu letecké abecedy, nabídnou 66 nízkoenergetických bytů. Nové bydlení je navržené podle přísných požadavků enviromentální certifikace BREEAM, nechybí ani solární panely a kvalitní interiérové vybavení včetně systému Smart Home ve standardu. S výstavbou developer počítá na podzim letošního roku s předpokladem […]

Realitní trh opět na vzestupu?

Praha, 7. března 2024 Trend Report 2024 Rok 2023 byl ovlivněn řadou závažných událostí. Kromě trvajícího konfliktu na Ukrajině také energetickou krizí a vysokou inflací. Realitní trh reagoval také na vysoké úrokové sazby a s nimi související výrazně dražší a méně dostupné financování. Očekávání odborníků pro letošní rok už jsou ale v zásadě pozitivní, jak vyplývá z průzkumu […]

Trh s novými byty se vrací na úroveň před krizí, meziročně se prodalo o třetinu více

Praha, 24. 1. 2024 – Poptávka po nových bytech v Praze se v minulém roce každý kvartál zvyšovala a v posledním čtvrtletí dosáhla svého dlouhodobého průměru 1 300 prodaných jednotek. Celkem se loni prodalo 4 000 nových bytů, v meziročním srovnání jde o 29% nárůst. Nabídka zůstává stabilní, nadále je ale nedostatečná pro metropoli velikosti Prahy. Prodejní ceny ve čtvrtém čtvrtletí […]

Modřanský Cukrovar II.

Skanska spouští výstavbu druhé etapy Modřanského cukrovaru. Standardem jsou FVE, recyklace vody a zelené střechy Skanska spouští výstavbu druhé etapy Modřanského cukrovaru, která nabízí 126 bytových a 6 nebytových jednotek. Bytový komplex charakterizuje promyšlená modrozelená infrastruktura, nejnižší energetická náročnost budov PENB – A, certifikace BREEAM a bohatý prostor pro komunitní setkávání. Dokončení druhé etapy je […]

Projekt Florenc 21 a vizualizace z vítězné studie.

Penta Real Estate dokončila největší akvizici ve své historii

Praha, 20. prosince 2023 – Společnost Penta Real Estate dokončila největší akvizici ve své historii. Od společnosti ČSAD Praha holding prostřednictvím mateřské entity Rextim holding získala autobusové nádraží Praha-Florenc a související pozemky na pomezí Prahy 1 a Prahy 8. Součástí dohody jsou i další developerské pozemky v Karlíně, na Smíchově, několik historických budov v centru […]

Investoři mohou participovat na mezaninovém financování pro OC Perla

Nová možnost participace na mezaninovém financování provozní fáze stabilizovaného sídlištního obchodního centra Perla v Brně-Žabovřeskách. Za projektem stojí developer Goodwill Real Estate. Celkový objem mezaninového úvěru se bude pohybovat na úrovni 50 mil. Kč. Novou investiční příležitostí na platformě Upvest, která patří do skupiny Komerční banky a je finančním partnerem významných realitních projektů, je možnost […]

PSN ZLEVŇUJE VŠECHNY BYTY

Nabídka platí na všechny aktuálně prodávané projekty PSN kromě luxusního projektu Vanguard. Prozkoumejte širokou paletu projektů od novostaveb až po citlivě zrekonstruované činžovní domy.  Slevy až 1,2 milionu Kč na tyto projekty: 1. BACKYARD Dejvice – precizně rekonstruovaný dům s apartmány vedle ČVUT 2. Ahoj VANGUARD – novostavba plná barev a radosti s vlastním krytým bazénem a wellnessem 3. […]

Rodinné domy Satalice

Praha, 23. listopadu 2023 – Developerská společnost MS-INVEST a.s. zahájila výstavbu projektu Rodinné domy Satalice. V rámci tohoto developerského projektu vznikne celkem 61 řadových rodinných domů s dispozicemi 4+kk a 5+kk a terasou. Pozemky s výměrou až 363 m² nabídnou dostatek prostoru pro celou rodinu. Dokončení projektu je naplánováno na zimu roku 2025. Společnost MS-INVEST […]

Přidat komentář