Nájemní bydlení v roce 2023

Očekávané trendy v nájemním bydlení v roce 2023 v České republice.

Přinášíme vám přehled očekávaných trendů v roce 2023, které vám pomohou ve vašem rozhodování s pořízením vlastního bydlení. V roce 2023 se očekává, že nájemní bydlení bude stále atraktivnější volbou pro mnoho lidí. Flexibilita, kterou pronájem nabízí, je jedním z hlavních faktorů, které tuto formu bydlení preferují.

S přibývajícím počtem lidí pracujících na volné noze a preferujících mobilitu, je pronájem skvělou alternativou k trvalému vlastnictví nemovitosti. Jedním z klíčových trendů je rostoucí poptávka po menších bytech. Lidé se často rozhodují pro menší byty s dobrým dispozičním řešením a moderním vybavením, což odpovídá jejich aktuálním potřebám a životnímu stylu. Často preferují lokalitu blízko centra města, ve které mají snadný přístup ke službám a zábavě. Vzhledem k tomu, že průměrná doba strávená v jednom bytě je stále nižší, majitelé a správci nemovitostí se snaží přizpůsobit tomuto trendu.

Přicházíme tak s konceptem „servisovaných bytů„. Tyto byty nabízí vysokou úroveň služeb, včetně kompletního zařízení, úklidu, zabezpečení a dalších přidaných hodnot. Servisované byty jsou oblíbené mezi lidmi, kteří ocení komfort a pohodlí, které tento koncept poskytuje. Tento trend se v roce 2023 předpokládá ještě více rozšíří a nabídne různé možnosti a varianty. Dalším významným trendem je technologický pokrok v oblasti nájemního bydlení. Stále více pronajímatelů a správců nemovitostí implementuje inovativní technologie do svých objektů. To zahrnuje například chytrá zařízení a řešení pro smart domácnost, které umožňují ovládat a monitorovat různé aspekty bydlení prostřednictvím chytrých telefonů nebo tabletů.

Ekologické bydlení se také stává stále důležitějším faktorem v nájemním segmentu. Lidé se čím dál více zajímají o energeticky úsporné domy a snižování ekologického otisku. Pronajímatelé a vývojáři tedy staví na tomto trendu a přizpůsobují své budovy tak, aby byly šetrné k životnímu prostředí. Vzhledem k růstu poptávky po nájemním bydlení a narůstajícím trendům se předpokládá, že v roce 2023 budou nabízeny různé možnosti a varianty nájemního bydlení, které budou odpovídat různým potřebám a preferencím lidí. Bude existovat široká škála cenových hladin a lokalit, aby každý mohl najít to správné bydlení pro sebe.

Vzniknou nové projekty, které budou vycházet vstříc potřebám různých skupin lidí, jako jsou mladí profesionálové, rodiny s dětmi nebo senioři. Konečně, očekává se, že v roce 2023 dojde k dalšímu růstu cen nájemného. Vzhledem k rostoucí poptávce a omezené nabídce bytů můžeme předpokládat, že nájemné bude nadále stoupat. Nicméně, na trhu stále existují možnosti s rozumným cenovým zvýhodněním a pružnými podmínkami pronájmu.

V roce 2023 se tedy očekává, že nájemní bydlení v České republice bude nadále atraktivní volbou. Flexibilita, moderní technologie a ekologické aspekty budou hrát důležitou roli při výběru vhodného pronajímaného bytu. S růstem poptávky lze očekávat širokou škálu možností a variant nájemního bydlení, které vyhoví potřebám a preferencím různých skupin lidí.

Očekávané událostí v oblasti nájemního bydlení

  • Růst poptávky po nájemním bydlení: Očekává se, že poptávka po nájemních bytech bude i nadále růst, zejména u mladých profesionálů a lidí preferujících flexibilitu.
  • Technologický pokrok: Bydlení se stane ještě více propojeným a inteligentním díky rozvoji chytrých technologií a internetu věcí, které usnadní řízení domácnosti.
  • Zvýšený důraz na energetickou účinnost: Ekologické bydlení bude v roce 2023 stále důležitější, jak pro pronajímatele, tak pro nájemce. Budovy budou považovány za ekologicky šetrné s nižšími provozními náklady.
  • Růst servisovaných bytů: Koncept servisovaných bytů, který kombinuje nájemní bydlení s vyšší úrovní služeb, bude nadále expandovat a stát se populárnějším v ČR.
  • Rozvoj komunitního bydlení: Vzniknou nové projekty zaměřené na komunitní bydlení, kde se lidé navzájem znají a spolupracují na různých aktivitách, což napomůže vytvoření příjemného prostředí pro bydlení.
  • Přibývání menších bytů: Lidé budou preferovat menší byty s dobrým dispozičním řešením, které odpovídají jejich aktuálním potřebám a životnímu stylu.
  • Rostoucí využití coworkingových prostorů: Vzhledem ke stoupajícímu po Státní podpora nájemního bydlení: Očekává se, že vláda bude poskytovat různé stimulační programy a dotace pro podporu nájemního bydlení, aby zajistila dostupnost bydlení pro všechny vrstvy obyvatelstva.
  • Omezený počet dostupných bytů: S omezenou nabídkou nových bytů na trhu se předpokládá, že konkurence mezi zájemci o nájemní bydlení bude stále vyšší a hledání vhodného bytu může být obtížnější.
  • Zvyšující se nájemné: Kvůli rostoucí poptávce a omezené nabídce se předpokládá, že nájemné bude i nadále stoupat. Nájemci se budou muset připravit na vyšší náklady spojené s nájemním bydlením v roce 2023. Je třeba poznamenat, že tyto očekávané události jsou založeny na prognózách a obecných trendech v oblasti bydlení a nájemního trhu v České republice. Skutečný vývoj může být ovlivněn různými faktory a není zaručeno, že se všechny tyto předpoklady naplní.

Novinky

Pražský trh s byty ožil. Rostou prodeje i počty poskytnutých hypoték

Růst cen je jen otázkou času Oživení zájmu o novostavby je doslova raketové Po rok a půl trvajícím období, během kterého kupující vyhlíželi cenové dno a zlepšení ekonomické situace, se na přelomu letošního roku rezidenční trh v Praze znovu rozběhl a průměrná nabídková cena nových bytů za posledních 6 měsíců vzrostla o 1,4 % na 152 425 […]

Skanska spouští prodej nové etapy v pražských Kbelích, ideální bydlení pro mladé rodiny

Skanska startuje prodej nové etapy v rezidenčním projektu Albatros Kbely v Praze 9. Bytové domy Echo a Foxtrot, pojmenované v duchu letecké abecedy, nabídnou 66 nízkoenergetických bytů. Nové bydlení je navržené podle přísných požadavků enviromentální certifikace BREEAM, nechybí ani solární panely a kvalitní interiérové vybavení včetně systému Smart Home ve standardu. S výstavbou developer počítá na podzim letošního roku s předpokladem […]

Realitní trh opět na vzestupu?

Praha, 7. března 2024 Trend Report 2024 Rok 2023 byl ovlivněn řadou závažných událostí. Kromě trvajícího konfliktu na Ukrajině také energetickou krizí a vysokou inflací. Realitní trh reagoval také na vysoké úrokové sazby a s nimi související výrazně dražší a méně dostupné financování. Očekávání odborníků pro letošní rok už jsou ale v zásadě pozitivní, jak vyplývá z průzkumu […]

Trh s novými byty se vrací na úroveň před krizí, meziročně se prodalo o třetinu více

Praha, 24. 1. 2024 – Poptávka po nových bytech v Praze se v minulém roce každý kvartál zvyšovala a v posledním čtvrtletí dosáhla svého dlouhodobého průměru 1 300 prodaných jednotek. Celkem se loni prodalo 4 000 nových bytů, v meziročním srovnání jde o 29% nárůst. Nabídka zůstává stabilní, nadále je ale nedostatečná pro metropoli velikosti Prahy. Prodejní ceny ve čtvrtém čtvrtletí […]

Modřanský Cukrovar II.

Skanska spouští výstavbu druhé etapy Modřanského cukrovaru. Standardem jsou FVE, recyklace vody a zelené střechy Skanska spouští výstavbu druhé etapy Modřanského cukrovaru, která nabízí 126 bytových a 6 nebytových jednotek. Bytový komplex charakterizuje promyšlená modrozelená infrastruktura, nejnižší energetická náročnost budov PENB – A, certifikace BREEAM a bohatý prostor pro komunitní setkávání. Dokončení druhé etapy je […]

Projekt Florenc 21 a vizualizace z vítězné studie.

Penta Real Estate dokončila největší akvizici ve své historii

Praha, 20. prosince 2023 – Společnost Penta Real Estate dokončila největší akvizici ve své historii. Od společnosti ČSAD Praha holding prostřednictvím mateřské entity Rextim holding získala autobusové nádraží Praha-Florenc a související pozemky na pomezí Prahy 1 a Prahy 8. Součástí dohody jsou i další developerské pozemky v Karlíně, na Smíchově, několik historických budov v centru […]

Investoři mohou participovat na mezaninovém financování pro OC Perla

Nová možnost participace na mezaninovém financování provozní fáze stabilizovaného sídlištního obchodního centra Perla v Brně-Žabovřeskách. Za projektem stojí developer Goodwill Real Estate. Celkový objem mezaninového úvěru se bude pohybovat na úrovni 50 mil. Kč. Novou investiční příležitostí na platformě Upvest, která patří do skupiny Komerční banky a je finančním partnerem významných realitních projektů, je možnost […]

PSN ZLEVŇUJE VŠECHNY BYTY

Nabídka platí na všechny aktuálně prodávané projekty PSN kromě luxusního projektu Vanguard. Prozkoumejte širokou paletu projektů od novostaveb až po citlivě zrekonstruované činžovní domy.  Slevy až 1,2 milionu Kč na tyto projekty: 1. BACKYARD Dejvice – precizně rekonstruovaný dům s apartmány vedle ČVUT 2. Ahoj VANGUARD – novostavba plná barev a radosti s vlastním krytým bazénem a wellnessem 3. […]

Přidat komentář