Nájemní bydlení v roce 2023

Očekávané trendy v nájemním bydlení v roce 2023 v České republice.

Přinášíme vám přehled očekávaných trendů v roce 2023, které vám pomohou ve vašem rozhodování s pořízením vlastního bydlení. V roce 2023 se očekává, že nájemní bydlení bude stále atraktivnější volbou pro mnoho lidí. Flexibilita, kterou pronájem nabízí, je jedním z hlavních faktorů, které tuto formu bydlení preferují.

S přibývajícím počtem lidí pracujících na volné noze a preferujících mobilitu, je pronájem skvělou alternativou k trvalému vlastnictví nemovitosti. Jedním z klíčových trendů je rostoucí poptávka po menších bytech. Lidé se často rozhodují pro menší byty s dobrým dispozičním řešením a moderním vybavením, což odpovídá jejich aktuálním potřebám a životnímu stylu. Často preferují lokalitu blízko centra města, ve které mají snadný přístup ke službám a zábavě. Vzhledem k tomu, že průměrná doba strávená v jednom bytě je stále nižší, majitelé a správci nemovitostí se snaží přizpůsobit tomuto trendu.

Přicházíme tak s konceptem „servisovaných bytů„. Tyto byty nabízí vysokou úroveň služeb, včetně kompletního zařízení, úklidu, zabezpečení a dalších přidaných hodnot. Servisované byty jsou oblíbené mezi lidmi, kteří ocení komfort a pohodlí, které tento koncept poskytuje. Tento trend se v roce 2023 předpokládá ještě více rozšíří a nabídne různé možnosti a varianty. Dalším významným trendem je technologický pokrok v oblasti nájemního bydlení. Stále více pronajímatelů a správců nemovitostí implementuje inovativní technologie do svých objektů. To zahrnuje například chytrá zařízení a řešení pro smart domácnost, které umožňují ovládat a monitorovat různé aspekty bydlení prostřednictvím chytrých telefonů nebo tabletů.

Ekologické bydlení se také stává stále důležitějším faktorem v nájemním segmentu. Lidé se čím dál více zajímají o energeticky úsporné domy a snižování ekologického otisku. Pronajímatelé a vývojáři tedy staví na tomto trendu a přizpůsobují své budovy tak, aby byly šetrné k životnímu prostředí. Vzhledem k růstu poptávky po nájemním bydlení a narůstajícím trendům se předpokládá, že v roce 2023 budou nabízeny různé možnosti a varianty nájemního bydlení, které budou odpovídat různým potřebám a preferencím lidí. Bude existovat široká škála cenových hladin a lokalit, aby každý mohl najít to správné bydlení pro sebe.

Vzniknou nové projekty, které budou vycházet vstříc potřebám různých skupin lidí, jako jsou mladí profesionálové, rodiny s dětmi nebo senioři. Konečně, očekává se, že v roce 2023 dojde k dalšímu růstu cen nájemného. Vzhledem k rostoucí poptávce a omezené nabídce bytů můžeme předpokládat, že nájemné bude nadále stoupat. Nicméně, na trhu stále existují možnosti s rozumným cenovým zvýhodněním a pružnými podmínkami pronájmu.

V roce 2023 se tedy očekává, že nájemní bydlení v České republice bude nadále atraktivní volbou. Flexibilita, moderní technologie a ekologické aspekty budou hrát důležitou roli při výběru vhodného pronajímaného bytu. S růstem poptávky lze očekávat širokou škálu možností a variant nájemního bydlení, které vyhoví potřebám a preferencím různých skupin lidí.

Očekávané událostí v oblasti nájemního bydlení

  • Růst poptávky po nájemním bydlení: Očekává se, že poptávka po nájemních bytech bude i nadále růst, zejména u mladých profesionálů a lidí preferujících flexibilitu.
  • Technologický pokrok: Bydlení se stane ještě více propojeným a inteligentním díky rozvoji chytrých technologií a internetu věcí, které usnadní řízení domácnosti.
  • Zvýšený důraz na energetickou účinnost: Ekologické bydlení bude v roce 2023 stále důležitější, jak pro pronajímatele, tak pro nájemce. Budovy budou považovány za ekologicky šetrné s nižšími provozními náklady.
  • Růst servisovaných bytů: Koncept servisovaných bytů, který kombinuje nájemní bydlení s vyšší úrovní služeb, bude nadále expandovat a stát se populárnějším v ČR.
  • Rozvoj komunitního bydlení: Vzniknou nové projekty zaměřené na komunitní bydlení, kde se lidé navzájem znají a spolupracují na různých aktivitách, což napomůže vytvoření příjemného prostředí pro bydlení.
  • Přibývání menších bytů: Lidé budou preferovat menší byty s dobrým dispozičním řešením, které odpovídají jejich aktuálním potřebám a životnímu stylu.
  • Rostoucí využití coworkingových prostorů: Vzhledem ke stoupajícímu po Státní podpora nájemního bydlení: Očekává se, že vláda bude poskytovat různé stimulační programy a dotace pro podporu nájemního bydlení, aby zajistila dostupnost bydlení pro všechny vrstvy obyvatelstva.
  • Omezený počet dostupných bytů: S omezenou nabídkou nových bytů na trhu se předpokládá, že konkurence mezi zájemci o nájemní bydlení bude stále vyšší a hledání vhodného bytu může být obtížnější.
  • Zvyšující se nájemné: Kvůli rostoucí poptávce a omezené nabídce se předpokládá, že nájemné bude i nadále stoupat. Nájemci se budou muset připravit na vyšší náklady spojené s nájemním bydlením v roce 2023. Je třeba poznamenat, že tyto očekávané události jsou založeny na prognózách a obecných trendech v oblasti bydlení a nájemního trhu v České republice. Skutečný vývoj může být ovlivněn různými faktory a není zaručeno, že se všechny tyto předpoklady naplní.
Novinky

Novinky

3D tisk z betonu poprvé na stavbě bytového domu v ČR

3D tisk z betonu poprvé na stavbě bytového domu v ČR, robot vytiskl místnost za dvě hodiny 3D tisk z betonu našel poprvé v ČR využití na běžné stavbě bytového domu. Během dvou hodin vytvořila robotická tiskárna přímo na staveništi kompletní místnost pro zázemí terasy bytového domu projektu Modřanský Cukrovar. Společnosti Skanska a ICE plánují využití technologie […]

Pokles cen nemovitostí

Na českém trhu nemovitostí došlo poprvé po více než deseti letech k výraznému poklesu nabídkových cen, jak ukazují nejnovější data Českého statistického úřadu (ČSÚ). V Praze se ceny nových bytů propadly více než během finanční krize před 14 lety. Ceny nových bytů V prvním letošním čtvrtletí se ceny nových bytů v Praze meziročně snížily o […]

V prodeji a ihned k nastěhování nízkoenergetické a pasivní rodinné domy projektu Domy Třebusice

Developerská společnost RED Development dokončila výstavbu první etapy projektu Domy Třebusice. Rodinné domy se vyznačují díky zvoleným moderním technologiím nejen nízkými provozními náklady a zdravým vnitřním prostředím, ale také výtečnou dopravní dostupností jak blízkého Kladna, tak i hlavního města, kam se automobilem dopravíte již za čtvrt hodiny. První etapu projektu tvoří šestice trojdomů, které se […]

Skanska vyhlašuje uměleckou soutěž pro veřejný prostor Modřanského cukrovaru

Skanska vyhlašuje uměleckou soutěž ART.cukrovar, která má za cíl vybrat díla pro pět lokalit veřejného prostranství v nově vznikající rezidenční čtvrti Modřanský cukrovar. Díla určená pro vybraná místa mají předem definovaný účel, který vychází z veřejné participace a jejich společným libretem jsou udržitelnost, komunita a historie. V hodnotitelské porotě zasednou výrazní čeští umělci – sochař Pavel Karous, […]

Skanska kupuje pozemek na okraji Prahy, chce postavit dostupné bydlení pro mladé rodiny

Skanska rozšiřuje své portfolio a kupuje další pražský pozemek v městské části Satalice. Jedná se o brownfield s celkovou rozlohou 18 662 m2, kde plánuje výstavbu cenově dostupnějšího bydlení pro mladé rodiny s dětmi. V docházkové vzdálenosti se nachází veškerá občanská vybavenost a pozemek má také velmi dobrou dopravní obslužnost. Cesta do centra Prahy trvá přibližně 20 minut. Skanska na […]

Upvest nabízí investorům unikátní příležitost participovat přímo na úvěrech Komerční banky

Společnost Upvest, člen skupiny KB, představuje ve spolupráci s Komerční bankou možnost investovat do Portfolia seniorních úvěrů KB I. Tento nový produkt je výsledkem dlouhodobé spolupráce Upvestu s Komerční bankou, která od minulého roku drží v Upvestu majoritní podíl ve výši 96 %. Aktuální investiční příležitost dává investorům unikátní šanci participovat přímo na projektovém dluhovém […]

Třetí etapa projektu Albatros Kbely je ve výstavbě, nabídne fotovoltaiku a investice přesáhne 450 milionů korun

V rámci výstavby třetí etapy pražského rezidenčního projektu Albatros Kbely došlo ke slavnostnímu poklepání základního kamene. Dva nové bytové domy budou dokončeny do konce příštího roku a investice přesáhne 450 milionů korun. Třetí etapa vyroste na 7,5 tisících m2 s 96 byty a důrazem na udržitelnost a kvalitní veřejný prostor pro mladé rodiny. Stejně jako předcházející etapy, […]

Snížení cen nových bytů nelze očekávat, zájemci o nové bydlení koupi odkládají

Trh s novými byty zakončil rok 2022 na očekávané úrovni. Nabídkové i prodejní ceny ve 4Q 2022 stále mírně rostly, meziročně o téměř 10 %, mezikvartálně šlo o stagnaci, resp. minimální nárůst. Kvůli výraznému zdražení klíčových vstupů nelze očekávat plošné snížení cen ani v letošním roce. V posledních třech měsících loňského roku se v Praze […]

Přidat komentář