Virtuální realita aneb Matrix na druhou ve službách developerů

Někteří fanoušci světoznámého kultovního filmu Matrix se domnívají, že celá naše planeta je matrix a my žijeme ve virtuální realitě. Jeden z nich před časem řekl, že grafiku to má sice nádhernou, ale děj za moc nestojí. Víc dobrodružství se dá totiž zažít pohledem speciálních brýlí, kdy se můžete rovnou přenést do virtuální reality a zažijete pocit jako byste byli přímo uprostřed reálného dění, sedět v kokpitu Formule 1, na sedadle pilota letadla nebo kosmické lodi, ponořit se do hloubky oceánu a tak dále. Zábavných počítačových her je v tomto směru nepřeberně.

Programování virtuální reality ve virtuální realitě Matrixu však nemusí být jen zábavou, ale může sloužit i „vážnějším“ věcem. Třeba tomu, jak se přenést přímo dovnitř domu, nebo bytu, kde budete chtít bydlet a osobně si utvářet interiér podle svých představ, zažít pocit domova ještě dříve, než se vůbec nastěhujete. Někteří velcí developeři již chytili tuto šanci za pačesy, protože virtuální realita se v oboru výstavby nových domů a jejich vnitřních prostor ukazuje být nejen zdatným, ale i velmi atraktivním pomocníkem.

Statické obrázky už nestačí

Krásné obrázky prodávají. Víc než cokoliv jiného. To vědí developeři z praxe. Historicky vzato jsou už ale pryč ty doby, kdy architekti byli zdatnými kreslíři, nebo dávali své představy do služeb umělců. Přiznejme si, že některé stylizované kresby developerských projektů měly svůj půvab a byly víc živé než strnulé počítačové vizualizace v počátcích jejich využití. Technika ovšem dále postoupila a dnešní statické 3D animace si nic nezadají se skutečností, nebo ji i předčí. Ani to už ale nestačí.

Výzkumy to potvrzují, protože 72 % lidí sleduje raději video, než by se zabývali textem. Na webových stránkách proto upoutávají více ty developerské projekty, které jsou představovány dynamickým obrazem. A ten přináší virtuální realita. Nad budoucím projektem se můžete vznášet a prohlédnout si jej z ptačí perspektivy, snést se dolů k zemi a sledovat budoucí obytný dům s vaším bytem nebo rodinný dům, či jiný objekt z tohoto pohledu a z dalších stran v panoramatickém 360stupňovém záběru. Vše jako živé, jako byste tam už bydleli.

Ještě vyšší level přinášejí drony. Animaci navrženého domu můžete vidět průletem dronu v kontextu s reálně natočeným prostředím, ve kterém se nachází. Zda je to stavba na zelené louce nebo v proluce blokové městské zástavby, kolik je tu zeleně, kam vedou přístupové cesty, kde je hřiště, škola atd. Zkrátka co bude v sousedství vašeho budoucího bydliště.

A v neposlední řadě, jaký bude výhled z okna vašeho bytu, což nebylo dříve tak jednoduché. Není to tak dávno, co jedna z developerských firem na Štvanickém ostrově uspořádala při slavnostním zahájení výstavby svého projektu předváděcí akci, kdy zájemci o byt mohli vystoupat v koši připoutaného balonu do určité výše a představit si výhled ze svého budoucího apartmánu na Vltavu a Pražský hrad. Jinak to nebylo možné. Nezřídka totiž ani developer přesně neví, jaký výhled by rezident mohl mít, jen to předpokládá. S pomocí dronu je možné ukázat bez větších nákladů reálný výhled pro každý byt.

Sám sobě tvůrcem

Zatímco zvnějšku je projekt výhradní záležitostí architektů a developerů, kteří určují, jak by měl vypadat, rozhodují o členitosti, barevnosti a kompozici použitých materiálů obálky, zkrátka o celkovém designu a hmotě budovy, která by neměla rušit okolí a co nejlépe vyjadřovat genius loci prostředí, ve kterém je umístěna, uvnitř to už může být díky virtuální realitě jinak. Stáváte se spolutvůrcem.  

Tady se uplatní nejlépe brýle, kterými si můžete ve virtuální realitě krok za krokem prohlédnout interiér svého budoucího bytu nebo rodinného domu. Jde to také online přes počítač, tablet nebo mobil. Výhodou je, že prohlídku můžete konzultovat se svými příbuznými nebo přáteli. Brýle jsou ale brýle.

Když vám je nabídnou v prodejním centru developera procházíte byt tak, jako byste v něm už bydleli. Natolik je váš pocit věrohodný. Nejde ale jen o to, že si svůj příští domov na kterémkoliv zařízení prohlédnete, vy si ho můžete utvářet podle svých představ. Kliknutím na podlahy či dveře v obytných místnostech nebo třeba na dlažby a obklady v koupelnách a na WC si můžete zvolit různé varianty vybavení, jak vám je developeři ve standardu nabízejí, a jaké nejlépe vyhovují vašemu vkusu. Také je možné umístit do zvoleného obydlí návrhy různých druhů kuchyňských linek, pokud je to možné třeba s ostrůvkem nebo s barovým pultem, žádaných zařizovacích předmětů, stolních lamp, uměleckých artefaktů atd. Ve virtuální realitě vidíte nejen, jak zapadají do interiéru, ale také dostanete kliknutím další informace o značce produktu, jeho ceně, rozměrech apod.    

V nadstandardu je možné jít ještě dál výběrem dražších materiálů a zařizovacích předmětů. V rámci klientských změn lze také podle upraveného plánku standardního bytu, kupř. posunutím příček, vytvářet ve virtuální realitě proporciální řešení nové dispozice. Často mají zákazníci neobvyklá přání. Jeden z klientů chtěl v loftovém bytě umístit vodopád se spádem vody z galerie do přízemí. Ani on sám si však nedokázal představit, jak by to mohlo i po překonání všech technických obtíží vypadat. Ve virtuální realitě by to ale šlo.

Konec vzorových bytů v Čechách?

Zřízení vzorového bytu v developerském projektu není zrovna levná záležitost. U menších projektů se vůbec nevyplatí. Ve virtuální realitě to vyjde levněji. Zvláště když vzorových bytů musí být třeba v nejvíc žádaných kategorii 1 + kk a 2 + kk hned několik, jak je tomu u stále více se rozvíjejícího nájemního bydlení.

Developeři pak mohou podle zjištěných požadavků svých klientů hledat ve virtuální realitě ideální řešení bytové plochy nájemního bytu, umístění skříní, sedací soupravy, pracovního koutu, vestavěných skříní a dalších úložných prostor, projektovat neobvyklé prvky zařízení jako jsou sklopné postele či stoly, které maximálně účelně využívají prostor malých bytů.   

Zásadou je, aby klient, ať je kdekoli, co nejvíce ve virtuální prohlídce viděl, zvolil pro sebe ten nejvhodnější typ bytu a ihned se mohl s minimem osobních věcí nastěhovat do plně zařízené jednotky, která se mu líbí. Ale také zase rychle podle potřeby odstěhovat do jiné podobné jednotky, jak to odpovídá modernímu trendu života mileniálů.

Od 3D virtuální reality k 3D reálnému tisku

Ve světě, ale i u nás doma se na tom urputně pracuje. Virtuální realitu lze převést do reality skutečné, chcete-li do reality původního matrixu, tedy jakýsi matrix na druhou. Zhruba před dvěma lety představili tvůrci okolo sochaře Michala Trpáka na Vltavě pod názvem Prvok první celoročně obyvatelný plovoucí dům zhotovený 3D tiskem prostřednictvím robotického ramene. Jedná se „pouze“ o jednoduchý rodinný dům s celkovou plochou okolo 45 metrů čtverečních. V dispozici 2 + kk je vhodný pro pár s maximálně jedním dítětem. Kromě kuchyně propojené s obývákem a ložnice pro manžele je zde dále koupelna se záchodem.

Pro širší developerské využití se tato revoluční technologie 3D tisku zatím příliš nehodí. Betonové směsi jsou drahé, pro vícepatrové objekty nejsou k dispozici materiály s pevností zaručující požadovanou statiku budov. Přenos virtuální reality do konkrétní hmotné podoby má tak své dětské nemoci. Michal Trpák proto přirovnal současný stav 3D tisku k tomu, jak vypadaly a co uměly mobilní telefony v 80-tých letech. Ale, kdo ví? Převratné objevy často v minulosti přišly znenadání, aniž je někdo předpokládal. Co není dnes, může zítra být.

Novinky

Novinky

Je libo bydlet v kontejneru? V Lednici vznikají z lodních kontejnerů rodinné domy.

V jihomoravské Lednici z vyřazených lodních kontejnerů vznikají stavební moduly, které slouží jako moderní apartmány, rodinné domy, ale i gastro provozy. Společnost Stav Kont development dnes otevřela novou výrobní provozovnu, svou původní kapacitu tak navýšila o 200 procent. Financování rozvoje zajistilo dluhopisové tržiště Zainvestuj.to. Emise dluhopisů ve výši 5 milionů korun byla upsána v rekordní […]

Na pražském Chodově se začaly prodávat v projektu Rivi Bachova nové byty

Developerská společnost YIT zahájila výstavbu a prodej dalšího nového projektu, tentokrát v Praze na Chodově. Moderní výšková budova, k níž odkazuje název „rivi“ znamenající ve finštině „čára“, vyrůstá na pomezí ulic Mikulova a Bachova, na místě bývalé kotelny. Bytový dům o 12 nadzemních a dvou podzemních podlažích plynule navazuje na stávající panelovou zástavbu a vizuálně […]

V rezidenční pražské čtvrti Hagibor se najednou stavějí čtyři budovy projektu

Developerská společnost Crestyl zahájila na jaře, i přes turbulentní situaci na stavebním trhu, stavbu čtyř budov, které jsou součástí nové rezidenční čtvrti Hagibor. V sousedství stanice metra Želivského vyrostou dva kancelářská a dva rezidenční domy. Dokončení výstavby je naplánováno na rok 2024. První dva administrativní objekty v této lokalitě nabídnou dohromady 31 tisíc m2 plochy […]

V pražských Roztylech se začíná stavět nový administrativní a rezidenční komplex 

Developerská společnost Passerinvest Group, pražskou veřejností známá urbanistickou proměnou pražské lokality Brumlovka v Praze 4, která patří mimochodem k největším projektům svého druhu ve Střední Evropě, se dnes prezentovala započetím výstavby dalšího svého významného projektu v pražských Roztylech. Slavnostním poklepáním základního kamene byla symbolicky zahájena realizace nové administrativní budovy Roztyly Plaza. Jde o úvodní etapu […]

Již jen necelý měsíc zbývá do uzávěrky přihlášek 24. ročníku soutěže BEST OF REALTY – NEJLEPŠÍ Z REALIT

Blíží se konečný termín uzávěrky přihlášek prestižní soutěže Best of Realty – Nejlepší z realit. Jako mediální partner této soutěže si proto dovolujeme upozornit, že tou poslední šancí, kdy bude možné nominovat svůj developerský projekt do soutěže je 2. září 2022!   Připomeňme, že v soutěži Best of Realty – Nejlepší z realit, se každoročně oceňují projekty, jež […]

Začala se stavět první etapa Modřanského cukrovaru, více než polovina bytů je již prodaná

Developerská společnost Skanska zahájila výstavbu první etapy projektu Modřanský cukrovar. V šesti etapách vyroste v první etapě na ploše 10,5 tisících m2 rezidenční areál se 112 bytovými a 7 nebytovými jednotkami. Díky udržitelným technologiím slibuje firma budoucím rezidentům citelné úspory na provozních nákladech svých domácností. Na ploše 58 000 m2 zde postupně vznikne v 6 fázích téměř 800 […]

Poklepáním barelu byla oficiálně zahájena výstavba projektu LIHOVAR: Spirit of Smíchov

Poklepáním základního kamene, respektive barelu, který přesněji vystihuje charakter originálního rezidenčního projektu Lihovar, byla ve čtvrtek 19. května oficiálně zahájena výstavba jeho první etapy.  Na místě jednoho z největších původních pražských lihovarů Fischl a synové vyrůstá pod taktovkou developerské společnosti Trigema více než rezidenční, ale vpravdě multifunkční komplex, který nechce být jen prostým bydlením, ale […]

Ceny pražských bytů atakují hranici 150 000 Kč/m2. Loni vzrostly téměř o třetinu. 

Ceny nových bytů v hlavním městě nadále rostou. Průměrná prodejní cena v Praze dosáhla v letošním prvním čtvrtletí 145 749 Kč/m². To je o téměř 30 procent více než před rokem. Na vině je především nízká nabídka, která se již téměř rok pohybuje jen okolo 3 tisíc nových bytů, a prudce rostoucí ceny vstupů, především […]

Přidat komentář