Virtuální realita aneb Matrix na druhou ve službách developerů

Někteří fanoušci světoznámého kultovního filmu Matrix se domnívají, že celá naše planeta je matrix a my žijeme ve virtuální realitě. Jeden z nich před časem řekl, že grafiku to má sice nádhernou, ale děj za moc nestojí. Víc dobrodružství se dá totiž zažít pohledem speciálních brýlí, kdy se můžete rovnou přenést do virtuální reality a zažijete pocit jako byste byli přímo uprostřed reálného dění, sedět v kokpitu Formule 1, na sedadle pilota letadla nebo kosmické lodi, ponořit se do hloubky oceánu a tak dále. Zábavných počítačových her je v tomto směru nepřeberně.

Programování virtuální reality ve virtuální realitě Matrixu však nemusí být jen zábavou, ale může sloužit i „vážnějším“ věcem. Třeba tomu, jak se přenést přímo dovnitř domu, nebo bytu, kde budete chtít bydlet a osobně si utvářet interiér podle svých představ, zažít pocit domova ještě dříve, než se vůbec nastěhujete. Někteří velcí developeři již chytili tuto šanci za pačesy, protože virtuální realita se v oboru výstavby nových domů a jejich vnitřních prostor ukazuje být nejen zdatným, ale i velmi atraktivním pomocníkem.

Statické obrázky už nestačí

Krásné obrázky prodávají. Víc než cokoliv jiného. To vědí developeři z praxe. Historicky vzato jsou už ale pryč ty doby, kdy architekti byli zdatnými kreslíři, nebo dávali své představy do služeb umělců. Přiznejme si, že některé stylizované kresby developerských projektů měly svůj půvab a byly víc živé než strnulé počítačové vizualizace v počátcích jejich využití. Technika ovšem dále postoupila a dnešní statické 3D animace si nic nezadají se skutečností, nebo ji i předčí. Ani to už ale nestačí.

Výzkumy to potvrzují, protože 72 % lidí sleduje raději video, než by se zabývali textem. Na webových stránkách proto upoutávají více ty developerské projekty, které jsou představovány dynamickým obrazem. A ten přináší virtuální realita. Nad budoucím projektem se můžete vznášet a prohlédnout si jej z ptačí perspektivy, snést se dolů k zemi a sledovat budoucí obytný dům s vaším bytem nebo rodinný dům, či jiný objekt z tohoto pohledu a z dalších stran v panoramatickém 360stupňovém záběru. Vše jako živé, jako byste tam už bydleli.

Ještě vyšší level přinášejí drony. Animaci navrženého domu můžete vidět průletem dronu v kontextu s reálně natočeným prostředím, ve kterém se nachází. Zda je to stavba na zelené louce nebo v proluce blokové městské zástavby, kolik je tu zeleně, kam vedou přístupové cesty, kde je hřiště, škola atd. Zkrátka co bude v sousedství vašeho budoucího bydliště.

A v neposlední řadě, jaký bude výhled z okna vašeho bytu, což nebylo dříve tak jednoduché. Není to tak dávno, co jedna z developerských firem na Štvanickém ostrově uspořádala při slavnostním zahájení výstavby svého projektu předváděcí akci, kdy zájemci o byt mohli vystoupat v koši připoutaného balonu do určité výše a představit si výhled ze svého budoucího apartmánu na Vltavu a Pražský hrad. Jinak to nebylo možné. Nezřídka totiž ani developer přesně neví, jaký výhled by rezident mohl mít, jen to předpokládá. S pomocí dronu je možné ukázat bez větších nákladů reálný výhled pro každý byt.

Sám sobě tvůrcem

Zatímco zvnějšku je projekt výhradní záležitostí architektů a developerů, kteří určují, jak by měl vypadat, rozhodují o členitosti, barevnosti a kompozici použitých materiálů obálky, zkrátka o celkovém designu a hmotě budovy, která by neměla rušit okolí a co nejlépe vyjadřovat genius loci prostředí, ve kterém je umístěna, uvnitř to už může být díky virtuální realitě jinak. Stáváte se spolutvůrcem.  

Tady se uplatní nejlépe brýle, kterými si můžete ve virtuální realitě krok za krokem prohlédnout interiér svého budoucího bytu nebo rodinného domu. Jde to také online přes počítač, tablet nebo mobil. Výhodou je, že prohlídku můžete konzultovat se svými příbuznými nebo přáteli. Brýle jsou ale brýle.

Když vám je nabídnou v prodejním centru developera procházíte byt tak, jako byste v něm už bydleli. Natolik je váš pocit věrohodný. Nejde ale jen o to, že si svůj příští domov na kterémkoliv zařízení prohlédnete, vy si ho můžete utvářet podle svých představ. Kliknutím na podlahy či dveře v obytných místnostech nebo třeba na dlažby a obklady v koupelnách a na WC si můžete zvolit různé varianty vybavení, jak vám je developeři ve standardu nabízejí, a jaké nejlépe vyhovují vašemu vkusu. Také je možné umístit do zvoleného obydlí návrhy různých druhů kuchyňských linek, pokud je to možné třeba s ostrůvkem nebo s barovým pultem, žádaných zařizovacích předmětů, stolních lamp, uměleckých artefaktů atd. Ve virtuální realitě vidíte nejen, jak zapadají do interiéru, ale také dostanete kliknutím další informace o značce produktu, jeho ceně, rozměrech apod.    

V nadstandardu je možné jít ještě dál výběrem dražších materiálů a zařizovacích předmětů. V rámci klientských změn lze také podle upraveného plánku standardního bytu, kupř. posunutím příček, vytvářet ve virtuální realitě proporciální řešení nové dispozice. Často mají zákazníci neobvyklá přání. Jeden z klientů chtěl v loftovém bytě umístit vodopád se spádem vody z galerie do přízemí. Ani on sám si však nedokázal představit, jak by to mohlo i po překonání všech technických obtíží vypadat. Ve virtuální realitě by to ale šlo.

Konec vzorových bytů v Čechách?

Zřízení vzorového bytu v developerském projektu není zrovna levná záležitost. U menších projektů se vůbec nevyplatí. Ve virtuální realitě to vyjde levněji. Zvláště když vzorových bytů musí být třeba v nejvíc žádaných kategorii 1 + kk a 2 + kk hned několik, jak je tomu u stále více se rozvíjejícího nájemního bydlení.

Developeři pak mohou podle zjištěných požadavků svých klientů hledat ve virtuální realitě ideální řešení bytové plochy nájemního bytu, umístění skříní, sedací soupravy, pracovního koutu, vestavěných skříní a dalších úložných prostor, projektovat neobvyklé prvky zařízení jako jsou sklopné postele či stoly, které maximálně účelně využívají prostor malých bytů.   

Zásadou je, aby klient, ať je kdekoli, co nejvíce ve virtuální prohlídce viděl, zvolil pro sebe ten nejvhodnější typ bytu a ihned se mohl s minimem osobních věcí nastěhovat do plně zařízené jednotky, která se mu líbí. Ale také zase rychle podle potřeby odstěhovat do jiné podobné jednotky, jak to odpovídá modernímu trendu života mileniálů.

Od 3D virtuální reality k 3D reálnému tisku

Ve světě, ale i u nás doma se na tom urputně pracuje. Virtuální realitu lze převést do reality skutečné, chcete-li do reality původního matrixu, tedy jakýsi matrix na druhou. Zhruba před dvěma lety představili tvůrci okolo sochaře Michala Trpáka na Vltavě pod názvem Prvok první celoročně obyvatelný plovoucí dům zhotovený 3D tiskem prostřednictvím robotického ramene. Jedná se „pouze“ o jednoduchý rodinný dům s celkovou plochou okolo 45 metrů čtverečních. V dispozici 2 + kk je vhodný pro pár s maximálně jedním dítětem. Kromě kuchyně propojené s obývákem a ložnice pro manžele je zde dále koupelna se záchodem.

Pro širší developerské využití se tato revoluční technologie 3D tisku zatím příliš nehodí. Betonové směsi jsou drahé, pro vícepatrové objekty nejsou k dispozici materiály s pevností zaručující požadovanou statiku budov. Přenos virtuální reality do konkrétní hmotné podoby má tak své dětské nemoci. Michal Trpák proto přirovnal současný stav 3D tisku k tomu, jak vypadaly a co uměly mobilní telefony v 80-tých letech. Ale, kdo ví? Převratné objevy často v minulosti přišly znenadání, aniž je někdo předpokládal. Co není dnes, může zítra být.

Novinky

Trh s novými byty se vrací na úroveň před krizí, meziročně se prodalo o třetinu více

Praha, 24. 1. 2024 – Poptávka po nových bytech v Praze se v minulém roce každý kvartál zvyšovala a v posledním čtvrtletí dosáhla svého dlouhodobého průměru 1 300 prodaných jednotek. Celkem se loni prodalo 4 000 nových bytů, v meziročním srovnání jde o 29% nárůst. Nabídka zůstává stabilní, nadále je ale nedostatečná pro metropoli velikosti Prahy. Prodejní ceny ve čtvrtém čtvrtletí […]

Modřanský Cukrovar II.

Skanska spouští výstavbu druhé etapy Modřanského cukrovaru. Standardem jsou FVE, recyklace vody a zelené střechy Skanska spouští výstavbu druhé etapy Modřanského cukrovaru, která nabízí 126 bytových a 6 nebytových jednotek. Bytový komplex charakterizuje promyšlená modrozelená infrastruktura, nejnižší energetická náročnost budov PENB – A, certifikace BREEAM a bohatý prostor pro komunitní setkávání. Dokončení druhé etapy je […]

Projekt Florenc 21 a vizualizace z vítězné studie.

Penta Real Estate dokončila největší akvizici ve své historii

Praha, 20. prosince 2023 – Společnost Penta Real Estate dokončila největší akvizici ve své historii. Od společnosti ČSAD Praha holding prostřednictvím mateřské entity Rextim holding získala autobusové nádraží Praha-Florenc a související pozemky na pomezí Prahy 1 a Prahy 8. Součástí dohody jsou i další developerské pozemky v Karlíně, na Smíchově, několik historických budov v centru […]

Investoři mohou participovat na mezaninovém financování pro OC Perla

Nová možnost participace na mezaninovém financování provozní fáze stabilizovaného sídlištního obchodního centra Perla v Brně-Žabovřeskách. Za projektem stojí developer Goodwill Real Estate. Celkový objem mezaninového úvěru se bude pohybovat na úrovni 50 mil. Kč. Novou investiční příležitostí na platformě Upvest, která patří do skupiny Komerční banky a je finančním partnerem významných realitních projektů, je možnost […]

PSN ZLEVŇUJE VŠECHNY BYTY

Nabídka platí na všechny aktuálně prodávané projekty PSN kromě luxusního projektu Vanguard. Prozkoumejte širokou paletu projektů od novostaveb až po citlivě zrekonstruované činžovní domy.  Slevy až 1,2 milionu Kč na tyto projekty: 1. BACKYARD Dejvice – precizně rekonstruovaný dům s apartmány vedle ČVUT 2. Ahoj VANGUARD – novostavba plná barev a radosti s vlastním krytým bazénem a wellnessem 3. […]

Rodinné domy Satalice

Praha, 23. listopadu 2023 – Developerská společnost MS-INVEST a.s. zahájila výstavbu projektu Rodinné domy Satalice. V rámci tohoto developerského projektu vznikne celkem 61 řadových rodinných domů s dispozicemi 4+kk a 5+kk a terasou. Pozemky s výměrou až 363 m² nabídnou dostatek prostoru pro celou rodinu. Dokončení projektu je naplánováno na zimu roku 2025. Společnost MS-INVEST […]

Rezidence Chodovec

Praha, 14. listopadu 2023 – Developerská společnost MS-INVEST a.s. zahájila výstavbu dalšího rezidenčního projektu s názvem Rezidence Chodovec. Součástí nového projektu bude 90 bytových jednotek s dispozicemi od 1+kk až po 4+kk a 8 rodinných domů s dispozicemi 5+kk. Nový rezidenční projekt společnosti MS-INVEST se bude nacházet na rozhraní Záběhlic a Chodovce. Dokončení projektu je […]

Výhledy Řeporyje

Praha, 10. listopadu 2023 – Developerská společnost MS-INVEST a.s. zahájila prodej rezidenčního projektu Výhledy Řeporyje. Projekt nabízí celkem 162 bytových jednotek s dispozicemi 1+kk až 5+kk umístěných ve stále vyhledávanější městské části Praha Řeporyje. Komplex čtyř bytových domů se nachází v oblasti s dobrou dostupností nejen do centra města, ale také do přilehlé přírody. Nový […]

Přidat komentář