Virtuální realita aneb Matrix na druhou ve službách developerů

Někteří fanoušci světoznámého kultovního filmu Matrix se domnívají, že celá naše planeta je matrix a my žijeme ve virtuální realitě. Jeden z nich před časem řekl, že grafiku to má sice nádhernou, ale děj za moc nestojí. Víc dobrodružství se dá totiž zažít pohledem speciálních brýlí, kdy se můžete rovnou přenést do virtuální reality a zažijete pocit jako byste byli přímo uprostřed reálného dění, sedět v kokpitu Formule 1, na sedadle pilota letadla nebo kosmické lodi, ponořit se do hloubky oceánu a tak dále. Zábavných počítačových her je v tomto směru nepřeberně.

Programování virtuální reality ve virtuální realitě Matrixu však nemusí být jen zábavou, ale může sloužit i „vážnějším“ věcem. Třeba tomu, jak se přenést přímo dovnitř domu, nebo bytu, kde budete chtít bydlet a osobně si utvářet interiér podle svých představ, zažít pocit domova ještě dříve, než se vůbec nastěhujete. Někteří velcí developeři již chytili tuto šanci za pačesy, protože virtuální realita se v oboru výstavby nových domů a jejich vnitřních prostor ukazuje být nejen zdatným, ale i velmi atraktivním pomocníkem.

Statické obrázky už nestačí

Krásné obrázky prodávají. Víc než cokoliv jiného. To vědí developeři z praxe. Historicky vzato jsou už ale pryč ty doby, kdy architekti byli zdatnými kreslíři, nebo dávali své představy do služeb umělců. Přiznejme si, že některé stylizované kresby developerských projektů měly svůj půvab a byly víc živé než strnulé počítačové vizualizace v počátcích jejich využití. Technika ovšem dále postoupila a dnešní statické 3D animace si nic nezadají se skutečností, nebo ji i předčí. Ani to už ale nestačí.

Výzkumy to potvrzují, protože 72 % lidí sleduje raději video, než by se zabývali textem. Na webových stránkách proto upoutávají více ty developerské projekty, které jsou představovány dynamickým obrazem. A ten přináší virtuální realita. Nad budoucím projektem se můžete vznášet a prohlédnout si jej z ptačí perspektivy, snést se dolů k zemi a sledovat budoucí obytný dům s vaším bytem nebo rodinný dům, či jiný objekt z tohoto pohledu a z dalších stran v panoramatickém 360stupňovém záběru. Vše jako živé, jako byste tam už bydleli.

Ještě vyšší level přinášejí drony. Animaci navrženého domu můžete vidět průletem dronu v kontextu s reálně natočeným prostředím, ve kterém se nachází. Zda je to stavba na zelené louce nebo v proluce blokové městské zástavby, kolik je tu zeleně, kam vedou přístupové cesty, kde je hřiště, škola atd. Zkrátka co bude v sousedství vašeho budoucího bydliště.

A v neposlední řadě, jaký bude výhled z okna vašeho bytu, což nebylo dříve tak jednoduché. Není to tak dávno, co jedna z developerských firem na Štvanickém ostrově uspořádala při slavnostním zahájení výstavby svého projektu předváděcí akci, kdy zájemci o byt mohli vystoupat v koši připoutaného balonu do určité výše a představit si výhled ze svého budoucího apartmánu na Vltavu a Pražský hrad. Jinak to nebylo možné. Nezřídka totiž ani developer přesně neví, jaký výhled by rezident mohl mít, jen to předpokládá. S pomocí dronu je možné ukázat bez větších nákladů reálný výhled pro každý byt.

Sám sobě tvůrcem

Zatímco zvnějšku je projekt výhradní záležitostí architektů a developerů, kteří určují, jak by měl vypadat, rozhodují o členitosti, barevnosti a kompozici použitých materiálů obálky, zkrátka o celkovém designu a hmotě budovy, která by neměla rušit okolí a co nejlépe vyjadřovat genius loci prostředí, ve kterém je umístěna, uvnitř to už může být díky virtuální realitě jinak. Stáváte se spolutvůrcem.  

Tady se uplatní nejlépe brýle, kterými si můžete ve virtuální realitě krok za krokem prohlédnout interiér svého budoucího bytu nebo rodinného domu. Jde to také online přes počítač, tablet nebo mobil. Výhodou je, že prohlídku můžete konzultovat se svými příbuznými nebo přáteli. Brýle jsou ale brýle.

Když vám je nabídnou v prodejním centru developera procházíte byt tak, jako byste v něm už bydleli. Natolik je váš pocit věrohodný. Nejde ale jen o to, že si svůj příští domov na kterémkoliv zařízení prohlédnete, vy si ho můžete utvářet podle svých představ. Kliknutím na podlahy či dveře v obytných místnostech nebo třeba na dlažby a obklady v koupelnách a na WC si můžete zvolit různé varianty vybavení, jak vám je developeři ve standardu nabízejí, a jaké nejlépe vyhovují vašemu vkusu. Také je možné umístit do zvoleného obydlí návrhy různých druhů kuchyňských linek, pokud je to možné třeba s ostrůvkem nebo s barovým pultem, žádaných zařizovacích předmětů, stolních lamp, uměleckých artefaktů atd. Ve virtuální realitě vidíte nejen, jak zapadají do interiéru, ale také dostanete kliknutím další informace o značce produktu, jeho ceně, rozměrech apod.    

V nadstandardu je možné jít ještě dál výběrem dražších materiálů a zařizovacích předmětů. V rámci klientských změn lze také podle upraveného plánku standardního bytu, kupř. posunutím příček, vytvářet ve virtuální realitě proporciální řešení nové dispozice. Často mají zákazníci neobvyklá přání. Jeden z klientů chtěl v loftovém bytě umístit vodopád se spádem vody z galerie do přízemí. Ani on sám si však nedokázal představit, jak by to mohlo i po překonání všech technických obtíží vypadat. Ve virtuální realitě by to ale šlo.

Konec vzorových bytů v Čechách?

Zřízení vzorového bytu v developerském projektu není zrovna levná záležitost. U menších projektů se vůbec nevyplatí. Ve virtuální realitě to vyjde levněji. Zvláště když vzorových bytů musí být třeba v nejvíc žádaných kategorii 1 + kk a 2 + kk hned několik, jak je tomu u stále více se rozvíjejícího nájemního bydlení.

Developeři pak mohou podle zjištěných požadavků svých klientů hledat ve virtuální realitě ideální řešení bytové plochy nájemního bytu, umístění skříní, sedací soupravy, pracovního koutu, vestavěných skříní a dalších úložných prostor, projektovat neobvyklé prvky zařízení jako jsou sklopné postele či stoly, které maximálně účelně využívají prostor malých bytů.   

Zásadou je, aby klient, ať je kdekoli, co nejvíce ve virtuální prohlídce viděl, zvolil pro sebe ten nejvhodnější typ bytu a ihned se mohl s minimem osobních věcí nastěhovat do plně zařízené jednotky, která se mu líbí. Ale také zase rychle podle potřeby odstěhovat do jiné podobné jednotky, jak to odpovídá modernímu trendu života mileniálů.

Od 3D virtuální reality k 3D reálnému tisku

Ve světě, ale i u nás doma se na tom urputně pracuje. Virtuální realitu lze převést do reality skutečné, chcete-li do reality původního matrixu, tedy jakýsi matrix na druhou. Zhruba před dvěma lety představili tvůrci okolo sochaře Michala Trpáka na Vltavě pod názvem Prvok první celoročně obyvatelný plovoucí dům zhotovený 3D tiskem prostřednictvím robotického ramene. Jedná se „pouze“ o jednoduchý rodinný dům s celkovou plochou okolo 45 metrů čtverečních. V dispozici 2 + kk je vhodný pro pár s maximálně jedním dítětem. Kromě kuchyně propojené s obývákem a ložnice pro manžele je zde dále koupelna se záchodem.

Pro širší developerské využití se tato revoluční technologie 3D tisku zatím příliš nehodí. Betonové směsi jsou drahé, pro vícepatrové objekty nejsou k dispozici materiály s pevností zaručující požadovanou statiku budov. Přenos virtuální reality do konkrétní hmotné podoby má tak své dětské nemoci. Michal Trpák proto přirovnal současný stav 3D tisku k tomu, jak vypadaly a co uměly mobilní telefony v 80-tých letech. Ale, kdo ví? Převratné objevy často v minulosti přišly znenadání, aniž je někdo předpokládal. Co není dnes, může zítra být.

Novinky

Novinky

Komerční banka a Upvest společně poskytli financování pro výstavbu a provoz logistického parku na D1 realizovaného developerem UDI Group

Společnost Upvest, člen skupiny KB, poskytla mezaninové financování ve výši 150 mil. Kč pro dokončení výstavby a následný provoz logistického parku Sázava Logistics Park na dálnici D1 u Ostředku. Tu zde nákladem dosahujícím téměř miliardu korun buduje mezinárodní developer UDI Group. Projekt financuje Komerční banka, která poskytuje dluhové financování ve výši 590 milionů korun a Upvest […]

V prodeji a ihned k nastěhování nízkoenergetické a pasivní rodinné domy projektu Domy Třebusice

Developerská společnost RED Development dokončila výstavbu první etapy projektu Domy Třebusice. Rodinné domy se vyznačují díky zvoleným moderním technologiím nejen nízkými provozními náklady a zdravým vnitřním prostředím, ale také výtečnou dopravní dostupností jak blízkého Kladna, tak i hlavního města, kam se automobilem dopravíte již za čtvrt hodiny. První etapu projektu tvoří šestice trojdomů, které se […]

V Strašnicích zkolaudovali projekt Rezidence Silver Port

Investorská firma Rezidence na Palouku, která spadá pod společnost SUDOP Invest, dokončila projekt Rezidence Silver Port. Areál zahrnuje čtyři energeticky pasivní bytové domy, k nimž přiléhá vnitroblok s parkovou úpravou. Prodej celkem 70 bytů se zdravým vnitřním prostředím zajišťovala pro investora společnost JRD Development: všechny již mají svého majitele. Projekt Rezidence Silver Port vyrostl v Strašnicích nedaleko bývalého sídla […]

Rezidenční projekt Byty Dělnická v pražských Holešovicích zkolaudován

Developerská společnost MS-INVEST oznámila kolaudaci svého třetího projektu roku 2022 – Byty Dělnická v Praze. Tato víceúčelová výstavba sestává ze 121 bytových jednotek, komerčních prostor a garáží. Nachází se v pražských Holešovicích na místě bývalé pivovarské kalírny. Společnost se tímto přiblížila ke splnění svého cíle pro rok 2022 – dokončení svých 3 projektů. Tento rok […]

V rezidenčním projektu AFIHOME Karlín otevřeli k nahlédnutí vzorové nájemní byty

Developerská společnost AFI Europe připravila v nájemní rezidenci AFIHOME Karlín dva zbrusu nové vzorové byty. Lokalita poblíž metra Křižíkova se v posledních letech stala vyhledávanou pražskou adresou, a to nejen pro bydlení, ale i trávení volného času. Nedávno zkolaudovaný projekt vznikl rekonstrukcí dvou původních budov z počátku 20. století, které citlivě doplnila moderní novostavba. Dohromady […]

Nic nového, hypoteční sazby se stále nemění, prodeje jsou nejnižší za posledních 15 let

Hypotéky jsou nedostupné pro většinu žadatelů a nic se na tom nezměnilo ani v posledním měsíci v roce. Průměrná nabídková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex na začátku prosince vzrostla jen nepatrně na 6,34 procenta a zůstávají tak rekordně vysoké. Hypotéky tak zůstávají třikrát dražší než na začátku loňského roku. Oproti loňskému prosinci je nyní […]

DOCK IN FIVE nejlepším administrativním projektem roku ČR

Skupina Crestyl získala na konci minulého týdne ocenění za nejlepší kancelářský projekt v rámci 22. ročníku CIJ Awards, a to za administrativní budovu DOCK IN FIVE. Ta byla zkolaudována v květnu tohoto roku a je poslední částí nyní již kompletní rozsáhlé čtvrti DOCK, která vyrostla kolem dvou slepých ramen Vltavy v pražské Libni. CIJ Awards […]

Přidat komentář