Výstavba Parkové čtvrti slavnostně odstartovala

Největší český rezidenční stavitel Central Group dnes slavnostním položením základního kamene zahájil výstavbu nových bytů v unikátní Parkové čtvrti v Praze 3. Jedná se o největší novou rezidenční čtvrť v České republice, která se realizuje na brownfieldu. 

V severní části zrušeného Nákladového nádraží Žižkov vznikne kolem 2500 nových bytů, velká mateřská škola, 1,5hektarový park, pěší zóna s vodními prvky a řada nových drobných obchodů, služeb, restaurací a kaváren. Celkové investiční náklady nové čtvrti, která poskytne tolik potřebné nové bydlení pro více než 5000 lidí, jsou aktuálně vyčísleny na 20 miliard korun. První městský blok u Basilejského náměstí bude hotový už v polovině roku 2024 a výstavba všech sedmi bloků celé Parkové čtvrti by mohla být dokončena do deseti let.

Nejen Parková čtvrť, ale i další dva projekty

"Žižkov je a stále více bude skvělé místo pro život. Této městské části velmi věříme, proto je zde Central Group největším investorem rozvoje. Celkem zde připravujeme tři velké rezidenční projekty – Parkovou čtvrť, Centrum Nového Žižkova a zcela nově i bytovou čtvrť na Jarově," řekl při této příležitosti zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Parková čtvrť nabídne k prodeji byty ve vysoce nadstandardním segmentu. Bude zde větší množství velkých rodinných bytů s luxusním vnitřním provedením. Všechny byty jsou tady řešeny s klimatizací a hliníkovými nebo dřevěnými okny. Domy mají luxusní provedení fasád, například u polyfunkční stavby dotvářející Basilejské náměstí s použitím kamenného obkladu. Při výstavbě se použije také mnoho ekologických prvků, například zelené střechy, velkokapacitní retenční nádrže na dešťovou vodu, které slouží na zalévání zeleně, systém nuceného větrání se zpětným získáváním tepla – rekuperace či refugium pro zvířata. V přízemí nových staveb vznikne mnoho drobných obchodů, služeb, restaurací a kaváren.

Výstavba Parkové čtvrti začne novým městským blokem, který bude i dotvářet dlouhodobě nedokončené Basilejské náměstí. V této první etapě vznikne celkem 390 bytů a řada drobných komerčních prostorů v přízemí pro různorodé obchody, služby, restaurace a kavárny. Jako generálního dodavatele realizace této úvodní etapy vybral investor konsorcium velkých stavebních firem Syner a Imos, které garantuje minimalizaci rušivých dopadů nové výstavby na okolí. Nyní začíná výstavba vlastních bytových staveb, ale přípravné práce a výstavba technické infrastruktury v lokalitě probíhají již od května minulého roku.

Druhý připravovaný bytový projekt Central Group v Praze 3 je na místě brownfieldu na Jarově, který firma koupila v minulém roce. Celkem se zde připravuje kolem tisícovky cenově dostupnějších bytů ve středním segmentu a také velká mateřská škola. 

Třetím budoucím záměrem investora je projekt cenově dostupného nájemního a studentského bydlení na místě stávajícího rozsáhlého areálu bývalého Telecomu na křižovatce ulic Olšanská a Jana Želivského. Tento unikátní projekt s názvem Centrum Nového Žižkova připravuje slavná česko-britská architektka Eva Jiřičná. A i zde vznikne velká mateřská škola, kterou Central Group po dokončení bezplatně převede městské části.

Nové byty místo již povoleného obřího komerčního komplexu

Původně měl vzniknout v této oblasti rozsáhlý komerční komplex, vůči kterému měla Městská část Praha 3 velké výhrady. Proto se Central Group rozhodl tento projekt kompletně zrušit a začít zcela znovu. 

Vytvořením urbanistické a architektonické koncepce nové Parkové čtvrti pověřil Central Group prestižní a zkušený ateliér architekta Jakuba Ciglera. Ten po konzultacích s IPRem a řadou dalších odborníků vytvořil unikátní koncept sedmi polouzavřených městských bloků s velkou mateřskou školou, 1,5 hektarovým parkem a zelenou pěší zónou s vodními plochami. Tento urbanistický koncept vychází z tradiční městské zástavby Žižkova a sousedních Vinohrad. Většina nových budov v Parkové čtvrti má šest podlaží a jen ojediněle se vyskytují lokální dominanty – 12patrové věže.

Na základě urbanistické koncepce hlavního architekta lokality Jakuba Ciglera pak Central Group vyhlásil velký architektonický workshop. Výsledkem je 21 architektonických konceptů od devíti různých ateliérů, které se v lokalitě kombinují. Kromě architektonických návrhů ateliérů Jakuba Ciglera a Central Group jsou v lokalitě zastoupeny návrhy ateliérů Bogle, ADNS, Šafer Hájek, Chybik + Kristof, Loxia, Aulík Fišer a CMC.

"Nový rezidenční projekt Parkové čtvrti je výrazně menší a nižší a zcela zásadně menší je také jeho dopravní zátěž oproti již schválenému obřímu komerčnímu projektu původního developera. Nově je dopravní zátěž i v součtu se sousedním připravovaným projektem Centrum Nového Žižkova nižší až o třetinu," upozornil Dušan Kunovský.

Kromě jiného také Central Group vybuduje v této lokalitě velké technické a dopravní stavby využitelné pro širší okolí, které by jinak byly veřejnou investicí hlavního města. Jedná se zejména o kompletní rekonstrukci a dostavbu Basilejského náměstí a ulic Jana Želivského a Malešická, a to včetně výstavby nových křižovatek. 

Dopravní dostupnost ještě posílí

Podle urbanistické studie Institutu plánování a rozvoje by mohlo po změně územního plánu vzniknout během dvaceti let na ploše zhruba 60 hektarů širšího území bývalého Nákladového nádraží Žižkov více než 10 tisíc nových bytů pro více než 20 tisíc nových obyvatel. Kromě zajištění odpovídající občanské vybavenosti, zejména školských zařízení, veřejné zeleně, obchodů a služeb je klíčové posílení veřejné dopravy.

Dosavadní velkou výhodou Parkové čtvrti je stávající docházková vzdálenost ke stanici metra Želivského, kam je možné se pěšky dostat za zhruba 5 minut nebo tam dojet jednu zastávku tramvají. Přímo od lokality je také možné se zhruba za 10 minut dopravit tramvají na Václavské náměstí. Nynější zastávka tramvaje je přímo u lokality. Navíc se počítá se zcela novou tramvajovou tratí, která povede mezi Parkovou čtvrtí a historickou budovou žižkovského nádraží směrem na Jarov. Existují také i koncepční plány na rozšíření metra až do prostoru této lokality.

 

Novinky

Novinky

V prodeji a ihned k nastěhování nízkoenergetické a pasivní rodinné domy projektu Domy Třebusice

Developerská společnost RED Development dokončila výstavbu první etapy projektu Domy Třebusice. Rodinné domy se vyznačují díky zvoleným moderním technologiím nejen nízkými provozními náklady a zdravým vnitřním prostředím, ale také výtečnou dopravní dostupností jak blízkého Kladna, tak i hlavního města, kam se automobilem dopravíte již za čtvrt hodiny. První etapu projektu tvoří šestice trojdomů, které se […]

Skanska vyhlašuje uměleckou soutěž pro veřejný prostor Modřanského cukrovaru

Skanska vyhlašuje uměleckou soutěž ART.cukrovar, která má za cíl vybrat díla pro pět lokalit veřejného prostranství v nově vznikající rezidenční čtvrti Modřanský cukrovar. Díla určená pro vybraná místa mají předem definovaný účel, který vychází z veřejné participace a jejich společným libretem jsou udržitelnost, komunita a historie. V hodnotitelské porotě zasednou výrazní čeští umělci – sochař Pavel Karous, […]

Skanska kupuje pozemek na okraji Prahy, chce postavit dostupné bydlení pro mladé rodiny

Skanska rozšiřuje své portfolio a kupuje další pražský pozemek v městské části Satalice. Jedná se o brownfield s celkovou rozlohou 18 662 m2, kde plánuje výstavbu cenově dostupnějšího bydlení pro mladé rodiny s dětmi. V docházkové vzdálenosti se nachází veškerá občanská vybavenost a pozemek má také velmi dobrou dopravní obslužnost. Cesta do centra Prahy trvá přibližně 20 minut. Skanska na […]

Upvest nabízí investorům unikátní příležitost participovat přímo na úvěrech Komerční banky

Společnost Upvest, člen skupiny KB, představuje ve spolupráci s Komerční bankou možnost investovat do Portfolia seniorních úvěrů KB I. Tento nový produkt je výsledkem dlouhodobé spolupráce Upvestu s Komerční bankou, která od minulého roku drží v Upvestu majoritní podíl ve výši 96 %. Aktuální investiční příležitost dává investorům unikátní šanci participovat přímo na projektovém dluhovém […]

Třetí etapa projektu Albatros Kbely je ve výstavbě, nabídne fotovoltaiku a investice přesáhne 450 milionů korun

V rámci výstavby třetí etapy pražského rezidenčního projektu Albatros Kbely došlo ke slavnostnímu poklepání základního kamene. Dva nové bytové domy budou dokončeny do konce příštího roku a investice přesáhne 450 milionů korun. Třetí etapa vyroste na 7,5 tisících m2 s 96 byty a důrazem na udržitelnost a kvalitní veřejný prostor pro mladé rodiny. Stejně jako předcházející etapy, […]

Snížení cen nových bytů nelze očekávat, zájemci o nové bydlení koupi odkládají

Trh s novými byty zakončil rok 2022 na očekávané úrovni. Nabídkové i prodejní ceny ve 4Q 2022 stále mírně rostly, meziročně o téměř 10 %, mezikvartálně šlo o stagnaci, resp. minimální nárůst. Kvůli výraznému zdražení klíčových vstupů nelze očekávat plošné snížení cen ani v letošním roce. V posledních třech měsících loňského roku se v Praze […]

Komerční banka a Upvest společně poskytli financování pro výstavbu a provoz logistického parku na D1 realizovaného developerem UDI Group

Společnost Upvest, člen skupiny KB, poskytla mezaninové financování ve výši 150 mil. Kč pro dokončení výstavby a následný provoz logistického parku Sázava Logistics Park na dálnici D1 u Ostředku. Tu zde nákladem dosahujícím téměř miliardu korun buduje mezinárodní developer UDI Group. Projekt financuje Komerční banka, která poskytuje dluhové financování ve výši 590 milionů korun a Upvest […]

Přidat komentář